Mało aktywni kredytobiorcy
W lipcu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się o 0,5 pkt, osiągając wartość 27,1 pkt. W dalszym ciągu pozostaje jednak wyższy o 7 pkt w stosunku do pomiaru z lipca ub.r. – poinformował instytut Pentor wykonujący badanie na zlecenie Związku Banków Polskich.
Spadek wartości Pengaba jest zaskakujący, ponieważ w poprzednich latach okres letni był korzystny dla koniunktury bankowej. Gorsza sytuacja w sektorze jest wynikiem niekorzystnej sytuacji w zakresie depozytów klientów indywidualnych, zarówno walutowych, jak i złotowych. Niewielką poprawę odnotowano jedynie w segmencie depozytów bieżących. Dużo lepsza sytuacja panuje na rynku depozytów klientów korporacyjnych.
Oznacza to jednak, że utrzymuje się słaba aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw, które nie są skore do korzystania z finansowania bankowego – wyjaśniał wczoraj Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. Nieznaczną poprawę na rynku kredytów odnotowano jedynie w segmencie MSP. Zdecydowanie obniżyła się skłonność do zaciągania kredytów walutowych. Zanotowano również nieco mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi, ale jak zaznaczył prezes Śmiłowski, ten spadek może mieć charakter sezonowy.
Placówki bankowe spodziewają się poprawy sytuacji na rynku depozytów bieżących, przewidywana jest stagnacja w segmencie lokat złotowych i spadek wolumenu lokat walutowych oraz ograniczenie akcji kredytowej, zwłaszcza kredytów dewizowych. Pogorszeniu uległ wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury WOKKB. Spadł on o 2,5 pkt do poziomu 45 pkt.
Dwie trzecie ankietowanych bankowców pozytywnie oceniło podwyżkę stóp procentowych przez RPP. Podwyżka centralnych stóp skłoniła 16 proc. banków do podniesienia oprocentowania (lub zamiaru podniesienia) depozytów, a 7 proc. banków do podniesienia (bądź planów podwyższenia) oprocentowania kredytów.
Monika Krześniak, Gazeta Prawna