Małżonkowie wolą osobne konta

Tylko co trzecia osoba żyjąca we wspólnym związku ma rachunek bankowy ze współmałżonkiem – pisze dziennik „Polska”. Wspólne konto osobiste miewają głównie starsze stażem i wiekiem małżeństwa.

Jak wynika z badań Visa Europe przeprowadzonych przez RI Pentor, coraz częściej ludzie zakładający związek wybierają oddzielne rachunki. Obecnie zdecydowana większość małżeństw – aż 70 proc. – to finansowe single. Wyłania się prawidłowość – taki model zarządzania domowymi finansami obowiązuje częściej w związkach o krótkim stażu. Model typu „wspólna kasa” dominuje wśród starszych osób. Nauczeni kłopotami finansowymi, ale też dziedziczący styl życia rodziców, z których tylko zazwyczaj ojciec zarabiał na dom, mają jedno, najczęściej wspólne konto bankowe.

Młodzi są już kompletnie innym pokoleniem – z umiłowania wolności i szacunku dla wolnej woli partnera zgadzają się na oddzielne rachunki i zazwyczaj dzielą się kosztami utrzymania. Jedna osoba opłaca rachunki i inne stałe zobowiązania, a druga pokrywa koszt bieżących zakupów do domu.

Gazeta zwraca uwagę, że aż 16 proc. mających osobne konta ani myśli udostępnić je partnerowi. Partner czy współmałżonek nie pozna PIN-u do karty ani hasła i loginu do konta, nie jest też w banku upoważniony do dokonywania wypłat. Dla porównania – wzajemny dostęp do kont dało sobie tylko 8 proc. osób deklarujących, że ma osobne rachunki.

Więcej na ten temat w dzienniku „Polska”.