Odbicie indeksów
Dzisiejsza sesja na GPW zakończyła się oczekiwanym odbiciem indeksów. Co prawda po otwarciu indeksu WIG20 na 0,85% plusie i wzroście do 1,1% w pierwszych godzinach handlu przeważyła podaż, ale podobny początek miały notowania na większości europejskich parkietów z wyjątkiem tureckiego, który wczoraj stracił więcej niż inne, przez to i wzrosty na otwarciu były dziś wyższe.
Polski rynek akcji praktycznie nie zareagował na pozytywne przecież dane dotyczące wzrostu PKB w IV kwartale 2006 roku. Sytuacja na rynku była bardzo nerwowa, obroty zaczęły rosnąć po godzinie 13, w tym w największym stopniu na TP SA i bankach. Kontrakty terminowe na indeksy giełd amerykańskich przed otwarciem przyjmowały wartości ujemne i same indeksy również traciły na wartości na otwarciu. W chwili obecnej Dow Jones spada o 0,04%, a Nasdaq Composite o 0,29%, z kolei wartość S&P500 jest 0,11% niższa.
Największe spadki są udziałem spółek technologicznych na skutek niekorzystnych danych finansowych opublikowanych przez spółkę Dell. Wczorajsze wzrosty na Wall Street, pobudzone między innymi przez niespodziewanie dobre dane nt. odczytu indeksu ISM nie spowodowały trwałego optymizmu wśród inwestorów. W dniu dzisiejszym słynny amerykański inwestor Warren Buffet wypowiedział się na temat stanu gospodarki za oceanem. Stwierdził on mianowicie, że olbrzymie zadłużenie państwa nie pozwoli na „miękkie lądowanie” gospodarki. Zdanie to potwierdza słowa byłego szefa Rezerwy Federalnej, Alana Greenspana, który w podobnym duchu ostrzegał rynki na początku tygodnia. Polski parkiet nie zareagował gwałtowną wyprzedażą na negatywne otwarcie rynków w USA, w drugiej połowie sesji przeważa jednak popyt na krajowe akcje. O godzinie 16.00 podano, że rewizja indeksu Uniwersytetu Michigan spowodowała, że dane te skorygowano w dół do 91,3 pkt. z 93,3 pkt. wcześniej. Informacje te nie wywołały jednak wzrostu pesymizmu na rynkach i WIG20 zyskuje na koniec tygodnia na wartości 0,88%, natomiast WIG 0,80%. Obroty są jednak niewielkie w porównaniu do poprzednich sesji tego tygodnia i wynoszą 1,2 mld zł.
Magdalena Grzybowska, Expander