Początek rozmów z kandydatami na szefa GPW
Dzisiaj rozpoczynają się rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Rozmowy kwalifikacyjne potrwają do 5 maja, a 8 maja ma być znane nazwisko nowego prezesa GPW.
Przewodniczący Rady Giełdy Piotr Kamiński nie chciał powiedzieć w środę dziennikarzom, ilu kandydatów złożyło swoje oferty i z iloma osobami Rada będzie rozmawiać. Poinformował natomiast, że po zakończonym postępowaniu Rada opublikuje informacje o jego przebiegu, choć nie będzie ujawniać nazwisk kandydatów.
Zainteresowani uczestniczeniem w konkursie, ogłoszonym 30 marca br., mogli składać zgłoszenia do 13 kwietnia. W konkursie ma zostać wyłonionych trzech kandydatów, którzy zostaną przedstawieni walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy.
Jak wynikało z ogłoszenia o konkursie, kandydat na prezesa GPW musi m.in. mieć ukończone studia wyższe, mieć pięcioletnie doświadczenie w pełnieniu „wyższej funkcji kierowniczej w instytucjach działających na rynku finansowym, podlegających właściwemu nadzorowi lub w organie nadzoru”. Kandydat może być Polakiem lub obywatelem innego państwa.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat będzie pytany o wizję rozwoju GPW. Będzie musiał wykazać się wiedzą o rynku, a także „znajomością problematyki ładu korporacyjnego, audytu i kontroli finansowej spółek kapitałowych oraz rachunkowości zarządczej”.
Powołanie nowego prezesa GPW ma dojść do skutku podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy GPW, 8 maja. Kadencja obecnego prezesa upływa po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Będzie to prawdopodobnie w czerwcu br.
Wiesław Rozłucki, który sprawuje funkcję prezesa GPW od jej powstania w 1991 r., poinformował już, że nie będzie kandydował na następną kadencję.
NWZA Giełdy zobowiązało pod koniec marca Radę Giełdy do przeprowadzenia konkursu na stanowisko prezesa zarządu GPW. Wniosek w tej sprawie przedstawił pełnomocnik ministra skarbu.
Akcjonariuszem warszawskiej Giełdy są Skarb Państwa (98,80 proc. akcji) oraz banki, domy maklerskie i emitenci papierów wartościowych, którzy mają 1,20 proc. udziału w kapitale zakładowym.
Warszawską Giełdę odtworzono po 1989 r; pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 r. Ze względu na braki kapitałowe podmiotów rynkowych, w kapitał wyposażył GPW Skarb Państwa. Wówczas jednak zakładano szybką prywatyzację giełdy.
PAP