Podwyżki stóp proc. w 2007 coraz mniej prawdopodobne

 

Poniedziałkowe dane o cenach producentów i produkcji przemysłowej za styczeń wskazują, że wzrostowi gospodarczemu nadal towarzyszy niska presja inflacyjna, a o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych można mówić dopiero w 2008 roku, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Stanisława Nieckarza.

„W dalszym ciągu rozwojowi gospodarczemu towarzyszy niska presja inflacyjna i niski wzrost cen producentów” – powiedział Nieckarz agencji ISB.

„Obecny poziom stóp procentowych dla najbliższych dwunastu miesięcy w mojej ocenie jest właściwy dla realizacji celu inflacyjnego i nie wymaga zmian” – dodał. Zdaniem prof. Nieckarza, podwyżki stóp procentowych możliwe są dopiero w 2008 roku, przy jednoczesnym spełnieniu kilku warunków.

„O ewentualnej korekcie stóp procentowych można mówić dopiero w 2008 roku, gdyby zaczęły rosnąć nadmiernie koszty pracy i gdyby kurs polskiej waluty usadowił się w trendzie deprecjacyjnym” – ocenia członek RPP.

Jednocześnie prof. Nieckarz podkreślił, że dane ze stycznia, z punktu widzenia rozwoju trendów w gospodarce do końca 2008 roku, nie wnoszą nic nowego.

„Z punktu widzenia rozwoju trendów w gospodarce do końca 2008 roku dane ze stycznia z sektora rozwoju produkcji, cen producentów i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, nie wnoszą nic nowego i pozostają bez wpływu na parametry polityki pieniężnej na okres 2 lat” – powiedział Nieckarz.

Nieckarz był jednym z sześciu członków RPP, którzy w październiku i listopadzie ub. roku głosowali przeciwko podwyżkom stóp procentowych o 25 pb. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,0%.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w styczniu 2007 roku wzrosły o 0,5% w stosunku do grudnia 2006 roku i wzrosły o 2,9% w ujęciu rocznym. Średnia oczekiwań wynosiła 2,8% r/r.

Ponadto GUS podał, że produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 0,4% w stosunku do grudnia 2006 roku i wzrosła o 15,6% w porównaniu do stycznia 2006 roku. Średnia oczekiwań wynosiła 11,7% r/r.

ISB