Poznaj swój fundusz – ING Obligacji

Polityka inwestycyjna

 

ING Obligacji niemal od początku swojej działalności należał do grona funduszy stosujących agresywną politykę inwestycyjną. Przejawiała się ona w nabywaniu do portfela inwestycyjnego papierów dłużnych o wysokiej wrażliwości na zmiany rynkowych stóp procentowych (o wysokim zmodyfikowanym duration). Polityka ta wynika z deklaracji zapisanej w statucie funduszu, mówiącej o inwestycjach w średnio i długoterminowe obligacje emitow ane przez Skarb Państwa. Fundusz w ograniczonym zakresie modyfikował skład portfela ze względu na ryzyko stóp procentowych, korzystając z tej możliwości jedynie w przypadku wyraźnego i przeciągającego się osłabienia koniunktury na rynku papierów dłużnych. Dzięki temu polityka inwestycyjna funduszu była stosunkowo stabilna i przewidywalna dla jego klientów.

Obecne zachowanie jednostki funduszu pokazuje jednak, że zarządzający ograniczył ryzyko stóp procentowych portfela do wielkości nieznacznie poniżej średniej wyliczonej dla wszystkich funduszy polskich papierów dłużnych (PDP). Stopień wrażliwości portfela na zmiany rynkowych stóp procentowych, mierzony zmodyfikowanym duration wynosił na koniec kwietnia 1,21. Jest to jedna z najniższych wartości, jaka charakteryzowała ten fundusz w jego pięcioletniej historii.

 

Wyniki inwestycyjne

 

Dotychczasowa pozycja wyników funduszu na tle konkurencji zależna była od rodzaju koniunktury na rynku dłużnym. W okresach silnego spadku stóp procentowych (wzrostu cen obligacji) fundusz osiągał zyski znacząco lepsze od średniej. W okresach dekoniunktury, a więc spadku cen obligacji, jego wyniki były poniżej średnich. Takie zachowanie wyników funduszu było konsekwencją stosowania agresywnej polityki inwestycyjnej. Mimo dużej wrażliwości jednostki funduszu na koniunkturę, relacja wypracowywanego przez fundusz zysku i towarzyszącego temu ryzyka jest bardzo korzystna. Uwidaczniają to nasze rankingi, gdzie w horyzoncie długoterminowym (36 miesięcy) ING Obligacji osiągnął trzeci najlepszy wynik i ocenę 4A, a w krótkoterminowym (12 miesięcy) uplasował się na ósmej pozycji z oceną 3A. Zysk, jaki fundusz osiągnął od początku bieżącego roku w wysokości 0,38% jest niższy od średniej wyliczonej dla grupy (0,65%). Słabsze wyniki są konsekwencją zmniejszenia wrażliwości portfela funduszu na zmiany rynkowe i mniejszym wykorzystaniem niewielkiego wzrostu cen obligacji, jaki miał miejsce w marcu i w maju bieżącego roku.

 

Najwyraźniej zarządzający nie wierzy w wyraźną poprawę koniunktury na rynku obligacji skarbowych i ogranicza wrażliwość portfela inwestycyjnego na zmiany rynkowych stóp procentowych.

 

Portfel inwestycyjny

 

Według ostatniego opublikowanego pełnego sprawozdania finansowego (30-06-2003) niemal 94% portfela dłużnego funduszu stanowiły papiery skarbowe. Pozostała jego część ulokowana była w nieskarbowe papiery dłużne. Na koniec kwietnia bieżącego roku udział papierów skarbowych spadł do 80,2%, a brakujące miejsce zajęły dłużne nieskarbowe papiery wartościowe. Zmiana ta może być konsekwencją odpływu środków z funduszu (umorzeń jednostek), która zachwiała strukturą portfela inwestycyjnego i zmusiła zarządzającego do spieniężania najbardziej płynnych jego pozycji. Działania takie mogły spowodować relatywne zwiększenie ekspozycji w papiery nieskarbowe, z reguły mniej płynne niż papiery skarbowe. Według opublikowanych sprawozdań finansowych, fundusz nie nabywa do portfela inwestycyjnego papierów wartościowych denominowanych w walutach obcych.

 

Zarządzający

 

ING IM, firma zarządzająca funduszem posiada bardzo bogate doświadczenie w zarządzaniu portfelami papierów dłużnych. Długa obecność na polskim rynku i rozbudowana grupa kapitałowa pozwalają na osiąganie dodatkowych korzyści wynikających z doświadczenia i efektu skali. Dotychczasowe wyniki inwestycyjne funduszy zasługują na uznanie i potwierdzają wysoką umiejętność zarządzających zatrudnionych w ING IM do generowania ponadprzeciętnych wyników inwestycyjnych. Osobą bezpośrednio odpowiadającą za zarządzanie funduszem ING Obligacji jest Tomasz Dacewicz, który pełni tę funkcję od grudnia 1999 roku.

 

Podsumowanie

 

Fundusz ING Obligacji do końca ubiegłego roku wyróżniała zarówno agresywna polityka inwestycyjna, jak i osiągane dzięki niej dobre wyniki inwestycyjne. Obecne złagodzenie polityki inwestycyjnej i znaczne ograniczenie ryzyka stóp procentowych portfela (szczególnie widoczne w ostatnich 4 miesiącach) przesuwa fundusz do grona podmiotów o mało agresywnej polityce inwestycyjnej i pozbawia go cech, które dotychczas go wyróżniały. Najwyraźniej zarządzający nie wierzy w szybką poprawę koniunktury na rynku obligacji i nie zamierza narażać portfela funduszu na potencjalne straty związane z dalszym utrzymywaniem się złej sytuacji w tym segmencie rynku.