Premier przejmie nadzór nad ZUS

Nadzór nad Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przejdzie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), zapowiedział w środę premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Tymczasem „Dziennik” podał w środę, że szef MPiPS Andrzej Lepper chce, aby na czele ZUS stanęli przedstawiciele Samoobrony.

„Chcemy, żeby ZUS był podporządkowany KPRM” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej.

Na pytanie, czy plan ten jest związany z dzisiejszą publikacją „Dziennika”, premier odpowiedział, że o tym pomyśle Prawo i Sprawiedliwość (PiS) mówiło już wcześniej.

„Dziennik” napisał, ze na zarządzanie ZUS przez ludzi Samoobrony PiS nie chce się zgodzić i w tej sprawie ma odbyć się w środę spotkanie wicepremiera Leppera z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

„Uważamy, że zakład musi podlegać daleko idącej reformie, dlatego na czele rady nadzorczej stanął pan Gwiazdowski” – powiedział też Marcinkiewicz.

Robert Gwiazdowski, który stanął na czele RN ZUS w marcu, zaproponował niedawno, by wprowadzić system – oparty na rozwiązaniu kanadyjskim – w którym emeryci otrzymywaliby jednakową wypłatę z ZUS, co miałoby skłonić osoby rozpoczynające życie zawodowe do jak najwcześniejszego zainteresowania się długoterminowym inwestowaniem.

ISB, Onet.pl

Opcje dostępności

Wysoki kontrast
Czytaj stronę
Kliknij aby czytać
Podświetlenie linków
TT
Duży Tekst
Odstępy między tekstami
Zatrzymaj animacje
Ukryj obrazy
Df
Przyjazny dla dysleksji
Kursor
Struktura strony