Sejm poparł projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów
Wszystkie kluby poselskie poparły, podczas drugiego czytania w Sejmie, pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.
Projekt zakłada, że kredytobiorcy, którzy otrzymają jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, nie stracą przez to prawa do czasowego zawieszenia spłaty kredytu mieszkaniowego. Ma to związek z przyjętymi pod koniec ubiegłego roku ustawami zakładającymi wypłatę tzw. becikowego.
Okresowe zawieszenie spłaty kredytu mieszkaniowego zależy od dochodu rodziny. Tymczasem zaliczenie do dochodu jednorazowych zapomóg może sprawić, że najuboższe rodziny utracą takie prawo.
Dlatego nowelizacja wyłącza z definicji dochodu zapomogi i dodatki związane z urodzeniem dziecka, pomoc w zakresie dożywiania oraz pomoc materialną udzielaną uczniom.
Sejm pracuje nad projektem w trybie pilnym, aby zwiększone w I kwartale br. dochody gospodarstw domowych najuboższych kredytobiorców nie pozbawiły ich prawa do zawieszenia spłaty kredytu w II kwartale 2006 r.
Dlatego połączone sejmowe komisje finansów i infrastruktury zaproponowały zapis, że nowelizacja weszła w życie 1 kwietnia.
W myśl nowelizacji, kredytobiorcą jest również członek spółdzielni mieszkaniowej, zajmujący lokal obciążony kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię.
Połączone komisje zaproponowały objęcie nowelizacją także osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zajmujące lokal obciążony kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, system pomocy państwa w spłacie tzw. starego portfela spółdzielczych kredytów mieszkaniowych funkcjonuje już od ponad 16 lat.
Aktualnie z tej pomocy korzysta ok. 127 tys. członków spółdzielni mieszkaniowych zajmujących zadłużone mieszkania, przy czym co najmniej 18 tys. rodzin spółdzielców należy zaliczyć do najuboższych, bowiem korzystają one z okresowego zawieszenia spłaty kredytu.
Wszystkie kluby wyraziły poparcie dla projektu nowelizacji. Wiesław Szczepański (SLD) zaznaczył jednak, że nowelizacja nie byłaby potrzebna, gdyby w trakcie poprzedniej nowelizacji na początku tego roku Sejm przyjął proponowaną przez SLD poprawkę. Wniosek SLD zakładał wyłączenie z dochodu tzw. becikowego i świadczeń jednorazowych.
Trzecie czytanie projektu ustawy ma się odbyć jeszcze w czwartek.
PAP