W wakacje kataloński bank La Caixa rozpocznie działalność w Polsce

Latem zacznie działać w Polsce kataloński bank La Caixa. Ma powalczyć o polskich klientów detalicznych.

Kataloński bank La Caixa rozpocznie działalność w Polsce już latem, dowiedziała się GP.

– Chce zaoferować usługi na rynku detalicznym. Na początku bank otworzy kilka placówek i będzie testował polski rynek, ale docelowo chce zdobyć znaczący udział, wykorzystując nadal małe u nas zainteresowanie usługami finansowymi – mówi osoba z branży bankowej.

Będzie działać poprzez oddział, na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego, choć na razie nie ma jeszcze notyfikacji (jedynym hiszpańskim bankiem, który powiadomił o zamiarze podjęcia działalności przez oddział, jest Banco Bilbao Vizcaya Argentaria).

Kataloński bank utworzony jest z dwóch kas oszczędnościowych – La Caja de Ahorros i Pensiones de Barcelona (La Caixa). Jest bankiem uniwersalnym, oferuje różne produkty do rachunków, przez karty po plany oszczędnościowe i kredyty hipoteczne. Bank La Caixa obsługuje ponad 10 mln klientów i jest trzecią pod tym względem grupą finansową w Hiszpanii. Posiada 5,2 tys. placówek i 7,5 tys. własnych bankomatów.

Zainteresowanie naszym regionem potwierdzili niedawno przedstawiciele władz tego hiszpańskiego banku, nie wykluczając nawet akwizycji.

– Banki La Caja de Ahorros i Pensiones de Barcelona rozglądają się w krajach środkowo-wschodniej Europy, które wstąpiły do UE. Znalezienie obiektu do przejęcia jest bardziej skomplikowane niż wygląda – zapowiedział Ricardo Fornesa, przedstawiciel banku w wywiadzie dla pisma El Economista. Dlatego Katalończycy spróbują zbudować działalność od podstaw.

Na polskim rynku działa już inny hiszpański Santander Consumer Bank, należący do Grupo Santander (największy bank na Półwyspie Iberyjskim). Kilka dni temu hiszpański inwestor wycofał się z przetargu na zakup mini-BPH, argumentując swoją decyzję zbyt wysoką ceną oczekiwana przez sprzedającego, czyli włoski Unicredit. Santander Consumer Bank ma na polskim rynku mocną pozycję w segmencie kredytów samochodowych, a także hipotecznych.

Monika Krześniak, Gazeta Prawna