Warszawa atrakcyjna do robienia biznesu – z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Akcje PKO BP będą mogli kupić inwestorzy zagraniczni. Tak zdecydował wczoraj rząd, sprzeciwiając się piątkowej uchwale posłów. Sprzedaż akcji PKO BP może się jednak opóźnić o kilka dni. Wbrew stanowisku Sejmu na giełdę trafią też akcje wydawnictwa WSiP.
Od piątku drożeją dowody rejestracyjne, a kierowców mogą czekać chaos i tasiemcowe kolejki do rejestracji auta. Wszystko to za sprawą nowego systemu rejestrowania pojazdów związanego ze sławetną Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Cena baryłki ropy w Nowym Jorku ustabilizowała się we wtorek na poziomie powyżej 50 dol. Ale według specjalistów ten rekord nie utrzyma się długo.
Rząd dotrzymał słowa danego inwestorom. We wtorek przyjął, choć na razie warunkowo, projekt nowej, znacznie dla nich korzystniejszej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin oraz nowelizacji Prawa budowlanego.
Rzeczpospolita:
Warszawa staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu. Firma doradcza Cushman & Wakefield Healey & Baker ustaliła, że stolica Polski oferuje dla zagranicznych biznesmenów więcej, niż Wiedeń, Budapeszt czy Lyon.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek ostateczną wersję ustawy budżetowej na 2005 rok zakładającą deficyt budżetowy w wysokości 35 mld zł. W czwartek projekt ustawy zostanie przekazany do Sejmu.
Rada Przedsiębiorczości domaga się wycofania z Sejmu rządowego projektu ustawy podwyższającej składki na ubezpieczenie społeczne dla właścicieli firm – głosi jej ostateczne stanowisko. Rząd się na to nie zgadza.
PZU SA zapowiada wzrost sprzedaży polis dla przedsiębiorstw i poprawę współpracy z brokerami. Aktualnie większość portfela największego polskiego ubezpieczyciela pochodzi od klientów indywidualnych.
Gazeta Prawna:
Od 21 sierpnia br. każda osoba, nawet ta, która nie posiada wykształcenia prawniczego, może bez problemu zarejestrować w gminie działalność polegającą na świadczeniu usług prawnych. Uprawnia ją to do wykonywania, zastrzeżonej dotychczas wyłącznie dla adwokatów i radców, pomocy prawnej.
Blisko 9 tys. wniosków o zawarcie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) odnotowało PZU Życie. W grupie ING (Bank Śląski oraz Nationale-Nederlanden) w ciągu pierwszych 20 dni sprzedaży otwarto aż 17 tys. takich rachunków. Kilka tysięcy umów zawarł TFI Pioneer (do końca roku spodziewa się ich ok. 20 tys.), w Pekao liczba wniosków „przerosła oczekiwania banku”. Nie brakuje jednak również sceptyków. Przekonują oni, że IKE mogą być tylko dodatkową formą oszczędzania. Podkreślają także, że sztywne zasady regulacyjne dotyczące IKE mogą okazać się niekorzystne zarówno dla instytucji finansowych oferujących tego rodzaju konta, jak i ich klientów.