Wszystkie fundusze emerytalne na minusie w maju
Analizy Online
Mimo wzrostu cen obligacji skarbowych w maju, głównie za sprawą spadków cen akcji na warszawskim parkiecie, spadły wartości jednostek rozrachunkowych wszystkich 16 OFE. W skali miesiąca najlepiej poradzili sobie zarządzający z OFE DOM (-0,32 proc.) przy średniej stopie zwrotu na poziomie –0,77 proc.
Na majowych stopach zwrotu funduszy emerytalnych swoje piętno odcisnęły spadki cen akcji spółek, notowanych na warszawskim parkiecie. W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, trudno było znaleźć na rynku takie miejsce, które pozwoliłoby osiągnąć zyski: indeks WIG stracił w ciągu miesiąca –2,9 proc., WIG20 opisujący koniunkturę w segmencie dużych spółek spadł o –3,8 proc., a MIDWIG, będący do niedawna liderem wśród krajowych indeksów, kończył miesiąc na poziomie niższym o –4,3 proc. Zachowanie rynku akcji przebiegało według schematu spadek-odreagowanie. W pierwszej fazie, będącej kontynuacją spadków z końca kwietnia indeksy traciły od swoich szczytów po –10 proc. po to, by w drugiej części miesiąca odrobić część poniesionych strat.
Maj był trudnym miesiącem dla aktywnych inwestorów operujących na rynku obligacji skarbowych. W trakcie ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia ze znaczną zmiennością na tym rynku, w wyniku której indeksy oparte na cenach z ERSPW notowały raz dodatnie, a kilka dni później ujemne stopy zwrotu, liczone od początku miesiąca. Dla przykładu indeks IROS-ERS10 mierzący koniunkturę w segmencie papierów o 10-cio letnim terminie do wykupu, w pierwszych dniach miesiąca zyskał +0,8 proc., by po fali wyprzedaży pokrywającej się ze spadkami na rynku akcji tracić w horyzoncie od początku miesiąca –1,2 proc. Trzy kolejne dni znowu podniosły zwrot do poziomu +0,8 proc., by po kolejnych kilku dniach zamienić go w –0,7 proc. straty.
Ostatecznie wszystkie indeksy zarówno oparte na cenach z GPW jak i z ERSPW zakończyły miesiąc na niewielkim plusie (odpowiednio +0,19 proc., +0,07 proc.). Inwestycje na rynku bonów skarbowych przyniosły w maju przeciętnie +0,55 proc. zysku. Stratami zakończyły się natomiast operacje rozliczne w walutach obcych. Ewentualne zyski wypracowane na poszczególnych instrumentach, zostały w całości skonsumowane przez umacniającego się złotego, który zyskał 3,4 proc. wobec EUR oraz 5,5 proc. wobec USD.
W skali miesiąca, jednostki rozrachunkowe wszystkich funduszy emerytalnych straciły na wartości. Najlepiej poradzili sobie zarządzający z OFE DOM, którego jednostka rozrachunkowa spadła w maju o –0,32 proc., przy średniej stopie zwrotu na poziomie –0,77 proc.
W majowym rankingu funduszy emerytalnych, w którym sklasyfikowaliśmy 16 OFE najwyższe oceny (5a) w horyzoncie długoterminowym otrzymały PZU Złota Jesień, Polsat oraz Sampo. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku tego ostatniego najwyższej ocenie w horyzoncie 36 miesięcy towarzyszy najniższa nota w rankingu krótkoterminowym. Co oznacza stopniowe pogarszanie relacji zysk/ryzyko w krótkim okresie czasu. W maju liderami rankingu krótkoterminowego są OFE Polsat, DOM oraz poprawiający z miesiąca na miesiąc swoją pozycję OFE Bankowy.