Wszystkie fundusze emerytalne w listopadzie na minusie
W listopadzie obniżyła się wartość jednostek rozrachunkowych wszystkich obecnych na rynku funduszy. Katalizatorem spadków były nerwowe reakcje inwestorów zagranicznych na zamachy w Stambule i ewakuację Białego Domu.
W listopadzie rynek funduszy emerytalnych miał dwa oblicza. Przez pierwsze dwa tygodnie na warszawskiej giełdzie gościła stabilizacja cen akcji, a pierwszy tydzień na rynku dłużnych skarbowych papierów wartościowych przebiegał nawet pod znakiem niewielkich wzrostów cen – indeks IROS wzrósł w pierwszej części miesiąca o 1 proc. W konsekwencji struktury portfeli (znaczna przewaga papierów skarbowych) rosła wartość jednostek rozrachunkowych funduszy emerytalnych. W szczytowym momencie ich średnia zmiana wynosiła +0,68 proc. i zanosiło się na kontynuacje październikowego odbicia.
Jednak do końca miesiąca indeksy opisujące koniunkturę w poszczególnych segmentach rynku kapitałowego traciły na wartości niwelując wypracowane wcześniej zyski. Główna przyczyna zmiany nastawienia był wzrost aktywności terrorystów (zamachy w Turcji), na który nerwowo zareagowali inwestorzy inwestujący na światowych rynkach. Ostatecznie indeks WIG spadł w skali miesiąca o –6,93 proc. a IROS (indeks rynku obligacji skarbowych) stracił –0,44 proc. W rezultacie IRFU-emp, czyli nasz benchmark dla grupy funduszy emerytalnych obniżył wartość o-2,4 proc., przy średniej zmianie wartości jednostki rozrachunkowej o –2,33 proc.
Tym razem wszystkie OFE zakończyły miesiąc na minusie, choć poniesione straty były mniej dotkliwe niż we wrześniu. W skali listopada najwyższą stopę zwrotu wypracowali zarządzający z OFE DOM (-1,5 proc.), a najgorzej poradzili sobie zarządzający z ING N-NP. (spadek o –2,88 proc.).
W listopadowym rankingu funduszy emerytalnych, w którym sklasyfikowaliśmy 16 OFE nie zaszły istotne zmiany. Swoje oceny 5a w horyzoncie długoterminowym utrzymały fundusze od kilku miesięcy należące do grona liderów: Sampo, ING-NNP oraz PZU Złota Jesień. Ten ostatni fundusz cechuje również najniższe ryzyko w horyzoncie 36 miesięcy. Grono liderów w krótszym, 12-to miesięcznym horyzoncie stanowią OFE Polsat, PZU Złota Jesień oraz Generali.
Źródło: Analizy Online