Wyprzedaż złotego

RYNEK KRAJOWY

Wczorajszy dzień późnym popołudniem przyniósł zdecydowaną wyprzedaż polskiej waluty. Złoty w ostatnich godzinach dnia stracił wczoraj wobec dolara prawie 7 groszy, natomiast wobec euro prawie 8 groszy. W efekcie w środę wieczorem kurs USD/PLN testował poziom 3,12 zł, natomiast kurs EUR/PLN 3,98 zł. Dziś od rana mogliśmy obserwować korektę, która sprowadziła złotego w okolice 3,08 względem dolara i 3,94 względem euro. Wczorajsza wyprzedaż polskiej waluty, to efekt opublikowanych kwietniowych danych o inflacji w USA. Odczyt przekroczył średnią rynkowych prognoz, co zostało zinterpretowane jako czynnik zwiększający prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w czerwcu. Pod koniec dnia kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły odpowiednio 3,9305 i 3,0640.

Krótkoterminowa prognoza

Dalsze zmiany wciąż są uzależnione od zachowania kursu EUR/USD. Zważywszy na czekającą rynek publikację danych z USA oraz wystąpienia przedstawicieli Fed, sytuacja na EUR/USD, a co za tym idzie również na złotym, może jeszcze kilkakrotnie się zmienić.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Co powie Fed?

W czwartek kurs EUR/USD pozostał w korekcie wcześniejszych silnych spadków, które sprowadziły go z poziomu 1,29 do 1,27 dolara. Dziś rano za euro na rynku międzybankowym płacono 1,2760, a na koniec dnia kurs EUR/USD przebywał w okolicy 1,2820 z tendencją rosnącą..

O 14:30 ukazały się dane o bezrobociu tygodniowym. Departament Pracy USA poinformował, że w minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła aż o 42 tys. do 367 tys. Są to dane gorsze od rynkowych prognoz, które mówiły o spadku do 310 tys. z 324 tys. przed tygodniem. Wpływ na rynek mogą mieć dziś jeszcze wydarzenia wieczorne: publikacja indeksu Fed z Filadelfii oraz wypowiedzi członków Banku Rezerwy Federalnej na temat ostatnich danych o inflacji.

Krótkoterminowa prognoza

Jeżeli w wystąpieniu Bena Bernanke padną sugestie, że dane o inflacji przesądzają o podwyżce stóp procentowych w czerwcu, to ich efektem musi być umocnienie dolara.

Raport przygotował
Marcin Golik
WGI