Firmy zwiększają zatrudnienie – z dzienników.
Dziennik
Unia sprząta po kryzysie finansowym
Liderzy Unii Europejskiej zapowiadają, że nadszedł czas na gruntowną przebudowę międzynarodowego systemu finansowego. „Potrzebujemy nowego Bretton Woods, bo kryzys bankowy boleśnie pokazał, że instytucje wymyślone ponad 60 lat temu nie przystają do nowych czasów” – zapowiedzieli podczas rozpoczętego wczoraj szczytu w Brukseli przywódcy Wspólnoty. Brytyjski premier Gordon Brown chce zwiększenia uprawnień Międzynarodowego Funduszu Walutowego i stworzyć system wczesnego ostrzegania, który pozwoli uniknąć kryzysu. W podobnym tonie wypowiadała się wczoraj także Angela Merkel i prezydent Sarkozy.
Gazeta Wyborcza
Zamiast franka, dopłata do złotego
Banki przykręcają śrubę z kredytami mieszkaniowymi, ale Sejm zamierza nieco ją odkręcić łagodząc warunki uzyskania budżetowej dopłaty do odsetek. Dzięki tej dopłacie – mniej więcej połowy odsetek przez osiem lat spłaty – kredyt w złotych jest tańszy niż we frankach szwajcarskich. W dodatku ten ostatni jest juz właściwie niedostępny dla większości kredytobiorców, bo banki stosują zaporową marżę albo żądają bardzo wysokiego wkładu własnego. Ale jest szansa, w czasie czwartkowej debaty w Sejmie, wszystkie kluby poparły w drugim czytaniu projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin, która to zapewnia dofinansowanie kredytów mieszkaniowych.
Parkiet
Banki chcą, aby NBP obniżył stopę rezerw
Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich powiedział dziennikarzom, że Radzie Polityki Pieniężnej została złożona propozycja obniżenia stopy rezerw obowiązkowych. Obecnie stopa wynosi 3,5 proc., a pieniądze znajdujące się na kontach są oprocentowane. Jak zauważył, obniża rezerwy oznaczałaby obniżenie kosztów działania dla banku centralnego i jednocześnie poprawiłaby płynność sektora bankowego.
Puls Biznesu
Firmy ostrożniej zwiększają zatrudnienie
Pensie nadal rosną szybko, ale miejsca pracy powstają coraz wolniej – tak reaguje rynek pracy na pogorszenie koniunktury. We wrześniu w ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 4,1 proc. Miejsca pracy nadal powstają, dlatego dane o zatrudnieniu nie są złe. W niedalekiej przyszłości natomiast czeka nas wyraźne spowolnienie tego wskaźnika. Światowy kryzys nie uderzył natomiast jeszcze naszych pracowników po kieszeni. We wrześniu przeciętna pensja w firmach wynosiła 3172 zł, czyli o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem.