Supernadzór finansowy powstanie szybciej niż zakładano – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Rząd przyspieszy prace nad kontrowersyjnym projektem ustawy o supernadzorze finansowym, która uzależni od premiera kontrolę nad wszystkimi instytucjami finansowymi. To skutek środowej awantury w Komisji Nadzoru Bankowego o fuzję Pekao z BPH.

– Kompleksowa reforma systemu podatkowego oparta na nowych ustawach podatkowych będzie możliwa w 2009 r. – powiedział w czwartek wiceminister finansów Mirosław Barszcz. W czasie konferencji podatkowej zorganizowanej przez amerykańskie izby handlowe w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji minister Barszcz tłumaczył, że 2009 r. jest „realnym terminem”, a „przy tak poważnych kwestiach pośpiech jest niewskazany”.

Autostrada Wielkopolska SA chce jeszcze w tym roku rozpocząć budowę nowego odcinka A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Potrzebuje współpracy z rządem, ale ten nie kwapi się do rozmów z firmą związaną z Janem Kulczykiem.

Nie będzie zwolnień grupowych w resorcie gospodarki. Nie zgodziły się na to związki zawodowe. Szefostwo resortu: będziemy więc zwalniać, ale nie grupowo.

Rzeczpospolita

Liga Polskich Rodzin chce postawić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, by ten zakazał mu pełnienia kierowniczych funkcji w państwie.

Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar powołać komisję, która zbada działalność narodowych funduszy inwestycyjnych.

Przedsiębiorcy z winy urzędników przez dwa miesiące nie dostawali dopłat z Brukseli. Od początku roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie miała pieniędzy na dotacje unijne z programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw i Phare. Na fundusze czekało kilkaset firm. Wypłaty rozpoczęto dopiero kilka dni temu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są za słabo reprezentowane na parkiecie. Ruszył program, który ma ułatwić debiuty. – Chcemy przełamać stereotyp, że giełda jest tylko dla dużych, stabilnych spółek z wielkim kapitałem – mówił podczas wczorajszego seminarium poświęconego małym i średnim firmom Michał Urbanowicz z działu emitentów Giełdy Papierów Wartościowych.

Gazeta Prawna:

Pod koniec marca wejdą w życie nowe rozkłady lotów. Pojawi się kilkadziesiąt nowych połaczeń, zadebiutują też linie: polska Sky Express i skandynawski Blue 1. Przewoźnicy wkraczają do Polski, bo nęcą ich obiecujące prognozy dla polskiego rynku. Zgodnie z wyliczeniami Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych IATA w latach 2005–2009 przewozy pasażerskie w Polsce będą wzrastały średnio o 11,2 proc. rocznie.

Jeszcze w połowie tego roku euro może kosztować 4 zł – uważają ankietowani przez GP ekonomiści. To z całą pewnością doskonały sygnał dla eksporterów, dla których dalsze osłabienie rodzimej waluty oznacza dodatkowe zyski.

Tele Video Media, spółka należąca do producenta telewizyjnego ATM Grupa i operatora Dialog, chce ruszyć pod koniec roku z ofertą potrójnej usługi – dostępu do internetu, telefonu i telewizji, w tym telewizji interaktywnej i wideo na żądanie.

Parkiet

Pod znakiem ataków na Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, upłynęło posiedzenie sejmowej komisji skarbu, poświęcone sprawie UniCredito. Najsilniejszym ciosem był pomysł postawienia szefa banku centralnego przed Trybunałem Stanu.

Niespełna godzinę płonęły wczoraj instalacje hydrokrakingu w zakładzie Grupy Lotos. Niewiele dłużej trwało załamanie kursu spółki. Na zamknięciu jej akcje kosztowały dokładnie tyle samo, ile dzień wcześniej.

Puls Biznesu

Choć czwartek przyniósł złotemu wytchnienie, to jeszcze nie koniec spadków – ostrzegają ekonomiści. Inwestorzy opuszczają rynki regionu. Nadchodzący tydzień będzie obfitował w ważne dla rynku informacje: w środę dowiemy się, jak w lutym kształtowały się ceny oraz zatrudnienie i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, a w piątek poznamy wyniki produkcji przemysłowej.

1 maja rząd w Madrycie otworzy rynek pracy dla Polaków. Ale linie lotnicze nie zwiększają jeszcze oferty.