Handel zagraniczny przyniósł deficyt o wartości 6,6 mld zł – Z dzienników

Rzeczpospolita

Produkcja przemysłowa Japonii spadła w kwietniu miesiąc do miesiąca o 0,2 proc., po spadku poprzednio o 0,3 proc. – podało końcowe wyliczenia Ministerstwo Handlu Japonii. Analitycy spodziewali się spadku o 0,3 proc.

Polski eksport nie zwalnia. Rośnie w tempie ponad 18 proc. w skali roku, mimo umocnienia złotego.

Deficyt w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień 2008 roku wyniósł 6,6 mld euro wobec 5,1 mld euro rok wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny. Eksport w tym okresie wzrósł o 18,5 proc. w ujęciu rocznym i osiągnął 37,8 mld euro, zaś import zwiększył się o 20 proc. i wyniósł 44,4 mld euro.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,5 proc. – poinformował Eurostat.

Gazeta Prawna

Choć najgłośniej ostatnio o wzrostach cen na stacjach benzynowych, to najbardziej dotkliwe są koszty związane z mieszkaniem, które na koniec roku mogą być głównym sprawcą wzrostu cen.

Nawet jeśli na GPW wróci koniunktura, nie zaszkodzi to rozwojowi produktów strukturyzowanych. Do walki o ten rynek włączą się wkrótce największe krajowe banki i instytucje zagraniczne.

Ceny mieszkań nieznacznie spadły. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Warszawie na rynek wprowadzono dwukrotnie więcej mieszkań niż się sprzedało.

Obecna sytuacja gospodarcza pozwala prognozować wielkość tegorocznego wzrostu PKB powyżej 5 proc. – ocenił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Gazeta Wyborcza

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w czerwcu br. kontynuował spadki z poprzednich miesięcy.