Belgia otwarta na polskich pracowników – Z dzienników

Można już swobodnie pracować w Belgii

Rząd w Brukseli zdecydował o nieprzedłużaniu okresu przejściowego, który pozwalał na zamknięcie rynków pracy dla obywateli nowych państw UE. To oznacza, że od 1 maja, pięć lat po rozszerzeniu UE, Polacy i obywatele pozostałych siedmiu nowych państw członkowskich będą mogli pracować na rynku belgijskim bez konieczności ubiegania się o zezwolenie. Zamknięte pozostaną już tylko Niemcy i Austria.

Produkcja w Polsce ma się lepiej niż w UE

Produkcja przemysłowa w strefie euro kolejny miesiąc leci na łeb na szyję – w grudniu spadła o 12,3 proc., w styczniu o 16 proc., w lutym o 17,5 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej, a w marcu o rekordowe 18,4 proc. – wynika z danych Eurostatu. Na tym tle nieźle wypada polska gospodarka. Według Eurostatu lutowy spadek produkcji sięgnął u nas 12,3 proc.

Rząd złupi właścicieli starych samochodów

Koniec akcyzy na samochody. Zastąpi ją podatek ekologiczny, który mocno uderzy we właścicieli starych aut. Za piętnastoletni wehikuł trzeba będzie płacić co roku nawet trzy tysiące złotych. Nowy podatek ma być naliczany bowiem w oparciu o poziom emisji spalin. Kogo obejmie nowy podatek? Na pewno tych, którzy kupią samochody po jego wprowadzeniu – zarówno używane, jak i nowe sprzedawane w salonach, chociaż poważnie rozważana jest również możliwość rozszerzenia podatku także na tych, którzy są już właścicielami aut.

Inflacja pożera nasze i tak obniżone zarobki

Nie dajmy zwieść się statystykom: chociaż według najnowszych szacunków ekspertów zarobki w Polsce w marcu wzrosły o 4 proc., to większość z nas przynosi do domu mniej pieniędzy niż rok temu. Winne są kryzys, rosnące bezrobocie i inflacja,która w marcu przekroczyła 3,6 proc. Dziś GUS poda najświeższe dane ozatrudnieniu i zarobkach Polaków.

Optymiści powoli żegnają bessę

Przybywa odważnych, którzy wieszczą koniec bessy. Zarówno na podstawie fundamentów, jak i analizy technicznej. — Można uznać, że przeszliśmy do kolejnej po bessie fazy kryzysu, czyli do konsolidacji — mówił w środę Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. O nowym rozdziale na GPW mówią też specjaliści z ING Securities. Choć zwracają uwagę na wykupienie rynku i niepokonane jeszcze ważne poziomy oporu, to podkreślają zdecydowaną zmianę sytuacji. — Wzrost nie zaskakuje, może trochę jego skala. Nie zakładamy, że zaczął się trend wzrostowy, ale prawdopodobnie odbiliśmy się od dna i prawdopodobnie już go nie przebijemy — mówi Piotr Kaczmarek, zarządzający funduszem akcyjnym Skarbiec TFI.