VAT ponownie na językach sejmowych – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Posłowie chcą zmienić uchwaloną trzy miesiące temu ustawę VAT-owską. Jednak rząd próbuje storpedować korzystną dla podatników nowelizację. Pierwsze starcie przegrał, ale to dopiero początek. Projekt zmian w VAT zgłosiła opozycja – PO, PiS i SKL we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych (jej eksperci pomagali pisać przepisy). W czwartek odbyła się nad nim pierwsza debata.

Bank Pekao podejrzewa, że nieautoryzowane transakcje na koszt blisko stu klientów VIP to dzieło zorganizowanej grupy przestępczej. Jak się dowiedzieliśmy, w czwartek bank oficjalnie zawiadomił policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Według szefów Pekao podejrzane transakcje zawarto na rachunki blisko 100 klientów. – Żaden z naszych klientów nie został poszkodowany. Ewentualne ryzyko bierze na siebie bank – zapewnia rzecznik Pekao Robert Moreń. Problemy drugiego co do wielkości banku detalicznego w Polsce zaczęły się w sobotę. Jak ujawniliśmy przed dwoma dniami, ktoś zdobył numery złotych kart

Mastercard należących do tzw. VIP-ów, czyli „kluczowych” klientów Pekao. Przestępca skorzystał z danych, robiąc w sobotę liczne zakupy.
Do ośmiu lat więzienia będzie grozić organizatorom konsorcjów działających w systemie argentyńskim. Uchwalony wczoraj przez Sejm zakaz ma chronić tych, którzy już dali się namówić na „łatwe kredyty”. Zawarte umowy mają być kontynuowane. Takiego zakazu od dawna domagał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rzeczpospolita:

Urzędnicy skarbowi nie będą mogli pod pozorem sprawdzania dokumentów dokonywać nieograniczonych kontroli – zakłada przyjęta wczoraj przez sejmową komisję ds. ustaw związanych z przedsiębiorczością zmiana w przepisach wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy związane z kontrolami skarbowymi budziły najwięcej wątpliwości. Zgodnie z pierwotnym tekstem ustawy urzędnicy skarbowi pod pozorem sprawdzania dokumentów mogliby kontrolować firmy nawet cały rok. Nie dotyczyłaby ich bowiem generalna zasada, że maksymalny czas kontroli – w zależności od wielkości firmy – wynosi 4 lub 8 tygodni.

Unijne fundusze strukturalne, z których mogą skorzystać małe i średnie firmy (łącznie z wkładem tych firm) przekraczają 13 mld zł. To kwota 10-krotnie wyższa niż wartość środków przedakcesyjnych (Phare, SAPARD). Tej szansy na modernizację przedsiębiorstw nie powinny przesłonić obawy o skomplikowane procedury przyznawania dotacji – przekonywali wczoraj przedsiębiorców przedstawiciele PARP, firm doradczych i firm nowych technologii.

CA IB Financial Advisers szuka chętnego, który przejmie odpłatnie zarządzanie funduszem emerytalnym Dom. Akcjonariusze PTE Dom już kilka miesięcy temu zapowiedzieli, że będą chcieli pozbyć się spółki. Z informacji „Rz” wynika, że rozmowy w sprawie przejęcia funduszu Dom prowadziło PZU Życie, akcjonariusz PTE PZU.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada, czy środowa publikacja raportu CR Media nt. Grupy Broker nie była manipulacją. Przedstawiciele Brokera mówią o próbie utrącenia oferty publicznej firmy, której sytuacją finansową zainteresował się nagle sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty.

Gazeta Prawna:

Możliwość zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków oraz swobodniejsze korzystanie ze wspólnego majątku przez męża i żonę – to najważniejsze zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które wczoraj uchwalił Sejm. Na przykład po ustaniu rozdzielności żona prowadząca dom lub wychowująca dzieci, której dorobek jest mniejszy od dorobku męża, będzie mogła żądać wyrównania ich dorobków (przez zapłatę lub przeniesienie prawa). Nadal jednak podstawowym ustrojem małżeńskim będzie wspólność majątkowa. Nowe przepisy wejdą w życie za 6 miesięcy.

Parkiet:

Transakcje pakietowe mogą być wykorzystywane do odraczania, a nawet unikania podatku giełdowego. Problem w tym, że drobni inwestorzy nie mogą w nich uczestniczyć. Przeszkodą są zapisy regulaminu warszawskiej giełdy. W pozasesyjnej transakcji pakietowej cena akcji może znacznie – nawet o 40% – odbiegać od notowań giełdowych. Czy uczestniczący w pakietówce inwestor może ją uwzględnić, obliczając zyski z inwestycji na parkiecie, czy też musi wziąć pod uwagę kurs rynkowy? Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do Ministerstwa Finansów. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości: ceny z transakcji pakietowych są dla ich uczestników podstawą obliczenia dochodu z inwestycji, a więc i podstawą obliczenia podatku.