ZUS wydaje coraz więcej – Z dzienników

Wkrótce 5 mln emerytów

Szybko rośnie liczba osób pobierających świadczenie z ZUS. Koszty wypłaty emerytur wzrosły przez siedem miesięcy o ponad 600 milionów złotych. Rosnąca liczba osób otrzymujących świadczenia oznacza coraz większe obciążenie finansów systemu emerytalnego. Poza tym wzrasta wysokość przeciętnej emerytury – w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 1,5 zł.

Poczekajcie z euro aż sytuacja wróci do normy

– Zwiększona niepewność na globalnych rynkach i obecne warunki cykliczne powodują, iż bardziej wspierające dla krótkoterminowej równowagi (gospodarki) wydaje się utrzymanie w tym momencie niezależności polityki monetarnej oraz płynnego kursu wymiany – czytamy w dokumentach MFW oceniających tegoroczną współpracę pomiędzy Polską a Funduszem.

W hipotekach euro zastępuje już franka

Rośnie atrakcyjność kredytów walutowych, ale wciąż trudniej je uzyskać niż złotowe. Banki coraz chętniej promują kredyty hipoteczne w euro, ale także klienci wykazują coraz większe zainteresowanie nimi. W niektórych bankach ich oprocentowanie jest już niższe niż w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich, np. w Deutsche Bank. Niestety, szansa na otrzymanie kredytu w euro jest mniejsza niż na kredyt w złotych. – W stosunku do osób zaciągających kredyty walutowe banki stosują ostrzejsze kryteria wyliczania zdolności kredytowej.

Państwo może dopłacić do twojej pensji

Szef będzie mógł obciąć pensję pracownikowi nawet o połowę, ale wtedy kilkaset złotych dołoży do niej państwo. Nowo zatrudnieni dłużej poczekają na podpisanie umowy na czas nieokreślony. Takie zapisy znalazły się w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu będącej częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Nowe prawo wchodzi w życie w sobotę. Uchwalone w połowie lipca przepisy mają ograniczyć negatywne skutki hamowania naszej gospodarki.

Gospodarka ma się lepiej, niż przewidywano

Nawet najwięksi pesymiści wśród analityków, którzy jeszcze przed miesiącem uważali, że PKB w drugim kwartale spadał, teraz mówią o niewielkim wprawdzie, ale wzroście. Dwunastu przepytanych przez „Parkiet” ekonomistów szacuje łącznie, że wzrost od kwietnia do czerwca sięgnął 0,6 proc. Miesiąc wcześniej konsensus wynosił zaledwie 0,2 proc.