RPP przed trudną dyskusją – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Być może będzie to jedna z trudniejszych dyskusji, jaką stoczą członkowie Rady Polityki Pieniężnej na posiedzeniu, które rozpoczyna się w poniedziałek. Gospodarka ledwie zaczęła się rozpędzać, a już pojawiają się sygnały świadczące o konieczności podwyżki stóp. Ekonomiści są przekonani, że inflację będzie coraz trudniej utrzymać w ryzach. Złoty od dłuższego czasu jest stosunkowo słaby, gospodarka pędzi już w tempie niemal 6 proc. PKB, pensje rosną. A w piątek GUS podał: ceny żywności w ciągu miesiąca skoczyły o 2,3 proc., głównie za sprawą wzrostu cen cukru wykupywanego z obawy przed podwyżkami cen po 1 maja. – To wzrost trzy razy szybszy, niż oczekiwał rynek finansowy – przyznaje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.
Do końca marca sprzedano u nas 98 345 nowych aut, o 22,5 proc. więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Najbardziej wzrosła sprzedaż kosztownych limuzyn, a spadła – aut tanich. Zdaniem firmy Samar, która zbiera dane o polskim rynku motoryzacyjnym, znaczący wzrost sprzedaży nowych aut w tym roku w dużej mierze wynika z obaw klientów o zmiany przepisów po wejściu do UE. Ograniczone zostaną możliwości korzystania z ulg podatkowych przez firmy kupujące auta z tzw. kratką. Dodatkowo klientów wabiły zapowiedzi wzrostu cen samochodów po wejściu Polski do UE.
Rzeczpospolita:
Rząd przekaże na początku maja Komisji Europejskiej dokument, zgodnie z którym do końca 2007 roku ma zostać zmniejszony deficyt sektora finansów publicznych i długu publicznego, tak aby już w 2009 r. było możliwe wejście do strefy euro – nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Za trzy lata deficyt sektora finansów publicznych ma wynosić 1,5 proc. PKB, a dług publiczny – 52,3 proc. PKB. Dokument, który otrzyma od nas Komisja Europejska, to program konwergencji, czyli dostosowania Polski do kryteriów wejścia do strefy. W traktacie akcesyjnym rząd zobowiązał się do przystąpienia kraju do unii walutowej tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie będzie czynił w tym kierunku wystarczających starań, możemy nawet stracić wart 1 – 2 mld euro rocznie Fundusz Spójności.
Gospodarka światowa przyspiesza. W tym roku powinna zwiększyć się o 4,6 proc., zaś w roku przyszłym o 4,4 proc. Jednak tak optymistyczny scenariusz się nie spełni, jeśli ceny ropy nadal będą szybko rosły, a podwyżka stóp procentowych w najbogatszych krajach świata okaże się zbyt gwałtowna – ocenił podczas organizowanego dwa razy do roku spotkania Komitet Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w skład którego wchodzą szefowie banków centralnych i ministrowie finansów 7 najbogatszych krajów świata.
PKN Orlen złożył ofertę kupna 63 procent akcji czeskiego koncernu naftowego Unipetrol. Jest to jedyna oferta, jaka wpłynęła do czeskiej agencji prywatyzacyjnej, ponieważ dwaj pozostali chętni, czyli Shell i MOL, wycofali się z walki o czeską spółkę. – Oferta PKN opiewa na 13,05 miliarda koron (480 milionów dolarów). PKN zaakceptował warunki rządu – powiedział Pavel Kuta wiceprzewodniczący czeskiej agencji prywatyzacyjnej. Orlen poinformował, że złożona przezeń oferta zakłada również nabycie wierzytelności Ceska Konsolidacn Agentura (CKA) wobec pewnych podmiotów znajdujących się bezpośrednio lub pośrednio w posiadaniu Unipetrolu oraz 9,76 procent akcji Spolana będących w posiadaniu CKA.
Gazeta Prawna:
Polski system wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie jest spójny z prawem Unii Europejskiej. Jeżeli przed 1 maja br. polski rząd nie dopełni swoich obowiązków w tym zakresie, wsparcie to będzie ograniczone do minimum. Nietrudno zgadnąć, co to oznacza dla tej grupy społecznej. Każde państwo przystępujące do Unii Europejskiej ma obowiązek dostosowania swojego prawodawstwa do wymogów Wspólnoty. W przypadku zatrudniania niepełnosprawnych Polaków jest to ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i wydane na jej podstawie akty wykonawcze. Rząd zapewniał, że dwie ostatnie jej nowelizacje: z grudnia 2002 r. i z grudnia 2003 r., były wprowadzone wyłącznie po to, aby dostosować ustawę do przepisów prawa unijnego. Okazało się, że to nieprawda.
Obywatele państw Unii Europejskiej bez większych problemów będą nabywać ziemię i mieszkania w Polsce – to skutek nowelizacji przepisów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Większość jej przepisów obowiązuje od poniedziałku, reszta wejdzie w życie 1 maja br. Wieloletnie okresy przejściowe obowiązują jedynie przy nabywaniu gruntów rolnych i leśnych, a także przy kupnie tzw. drugiego domu. Obywateli innych państw, np. Amerykanów i Japończyków, czeka przy uzyskiwaniu zezwolenia łatwiejsza procedura.
Puls Biznesu:
Krakowskie biuro zamierza pozyskać od 10 do 20 mln zł. Ma ochotę na rozbudowę sieci i kupno… banku. Internetowy Dom Maklerski (IDM) z Krakowa, który zamierza w tym roku wprowadzić na parkiet 5-7 nowych spółek, sam szykuje się do giełdowego debiutu. Jednocześnie IDM myśli o uruchomieniu pośrednictwa w sektorze ubezpieczeniowym. Na początek ma to być sprzedaż polis na życie.