Zerowe marże deweloperów – Z dzienników
Banki mają dość pieniędzy na kredyty
W polemice byłego wiceprezesa NBP Władysława Kulczyckiego czytamy: „Nie podzielam poglądu prezesów PKO BP I Pekao SA, że jesteśmy skazani na poważne ograniczenie kredytowania z uwagi na rzekomo niewystarczające źródła finansowania. Polski sektor bankowy stanowi ostoję stabilności finansowej oraz wysokiej efektywności, jednocześnie posiada wystarczające zasoby do rozwijania akcji kredytowej”.
Deweloperzy tną marże do zera
Do tej pory ze słabnącym popytem na mieszkania deweloperzy radzili sobie przez obniżanie marż, które dochodziły nawet do 100 proc. Obecnie ta możliwość powoli sie kończy. Marże są nawet pięciokrotnie niższe, a dalsze redukcje mogą zagrozić rentowności całego biznesu. Obecnie w tzw. segmencie popularnym, czyli mieszkań 2-3 pokojowych, marże deweloperów w średnim standardzie na peryferiach miast nie przekraczają 15-20 proc. – mówi Robert Chojnacki, prezes redNet Consulting.
Czas na kolejną obniżkę stóp procentowych w Polsce
Obniżka stóp procentowych już na jutrzejszym posiedzeniu, i to nie mniejsza niż ostatnio, czyli 5 pkt proc., zdaje się być „oczywistą oczywistością”. Jastrzębie w RPP nie mają już wielu argumentów, by sprzeciwiać się obniżkom. Na obawy o wzrost cen nie ma już miejsca, bowiem inflacja zeszła do 3,3 proc. i wiele wskazuje na to, że dalej będzie spadać.
MFW obniży prognozy wzrostu
Najnowsza prognoza globalnego wzrostu gospodarczego będzie mówić o 1-1,5 proc. w 2009 r. – zapowiedział Axel Bertuch – Samuels, wicedyrektor Wydziału Monetarnego i Rynków Kapitałowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeszcze w listopadzie 2008 r. prognoza mówiła o 2,2 proc. wzroście.
Wyjazd autem na majówkę tańszy niż przed rokiem
Podróżowanie w okresie Wielkanocy czy weekendu będzie o 15 proc. tańsze niż rok wcześniej. Jednak w styczniu, po raz pierwszy od pięciu miesięcy, widzimy podwyżki cen, głównie wynikające ze słabości złotego. Zdaniem analityków taki trend może się utrzymać nawet do maja. Przez niestabilny kurs złotego na wiosnę możemy płacić nawet o 30 gr więcej za litr.