Rząd planuje fuzje firm energetycznych – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Rząd chce łączyć firmy energetyczne. Większe spółki mają sprostać zagranicznej konkurencji i być trudniejszym obiektem do przejęcia. Autorzy projektu przyznają, że skutkiem może być wzrost cen energii.
Przyszłość FIAT GM Powertrain Polska zagrożona! Związki nie chcą zgodzić się na zmianę systemu pracy, tłumacząc, że jest… antyrodzinny. Akcjonariusze grożą, że produkcja silników może zostać przeniesiona w inne miejsce.
Znany przedsiębiorca Aleksander Gudzowaty żegna się z działalnością w branży ubezpieczeniowej. Kontrolowana przez jego rodzinę Cigna STU może trafić pod skrzydła austriackiej firmy ubezpieczeniowej Wiener Staedische. Zgodziła się już na to Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
3,50 złotego za akcję wartą dziś 9 złotych. Tyle mogą teraz dostać pracownicy Zakładów Chemicznych „Police”, jeśli korzystając z luki w prawie, zechcą pozbyć się akcji pracowniczych. Legalnie mogą trafić do obrotu dopiero za dwa lata.
Francja chce stworzyć giganta energetycznego. Rząd francuski zapowiada połączenie koncernów Gaz de France i Suez w największą firmę energetyczną w Europie. Plany może pokrzyżować Komisja Europejska, która alarmuje, że wielkie koncerny duszą konkurencję i przeszkadzają w obniżaniu cen energii.
Rzeczpospolita
Jedenastu największych sponsorów wyda do 2008 roku na wsparcie ruchu olimpijskiego prawie 870 milionów dolarów. Na polskich olimpijczyków rodzime firmy wydały kilka milionów dolarów.
Ekonomiści nie są jednomyślni, czy we wtorek Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Z ankiety „Rz” wynika, że połowa z nich oczekuje takiej decyzji. Druga połowa uważa, że stopy pozostaną bez zmian.
Osoby, które skorzystały z ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne dla zakładających firmy, nie mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Ci, którzy płacą bez preferencji, dostaną go.
Zbarometru „Rz” wynika, że w ciągu minionego roku ceny domów na rynku wtórnym poszły w górę średnio prawie o 4 proc. W czasie najbliższych 12 miesięcy przewidziany jest dalszy wzrost przeciętnie w granicach 4-5 proc.
Gazeta Prawna
NBP nie znał umowy Pekao SA – „Gazeta Prawna” publikuje stanowisko Narodowego Banku Polskiego na temat wejścia UniCredito do bankrutującego Wschodniego Banku Cukrownictwa.
Pracodawcy domagają się przywrócenia możliwości udzielania pożyczek ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmom z przejściowymi kłopotami finansowymi. Obecnie rząd konsultuje więc z partnerami społecznymi zmiany w ustawie z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Resort pracy zapowiedział, że opracuje nową koncepcję udzielania przedsiębiorcom pomocy finansowej.
Niemiecki rynek pracy pozostanie jeszcze co najmniej przez trzy lata zamknięty dla pracowników z Polski i innych krajów, które 1 maja 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej – poinformował wicekanclerz Niemiec i minister pracy Franz Muentefering (SPD).