Spadek inwestycji w Polsce – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
GUS alarmuje: wzrost inwestycji się załamał. Spowolnienie gospodarcze jest głębsze i może potrwać dłużej, niż przewidywano. To może oznaczać, że nowe miejsca pracy przestaną powstawać i walka z bezrobociem nie stanie się łatwiejsza.
W niektórych regionach obowiązkowe OC kosztuje o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Niektórzy ubezpieczyciele przyznają się do podwyżki. Inni podnoszą ceny po cichu.
ZUS przeprasza przedsiębiorców za kłopoty ze ściąganiem z internetu programu do elektronicznego rozliczania składek. Zapowiada usprawnienie systemu i znów przesuwa termin wprowadzenia nowego Płatnika.
Klienci Eurobanku mieli we wtorek nie lada kłopoty z dostępem do swoich pieniędzy. Po poniedziałkowej nawałnicy na kilkadziesiąt godzin padł system informatyczny banku.
Na 29 zł została ustalona cena emisyjna akcji spółki petrochemicznej Grupa Lotos. Z planów sprzedaży akcji firmy wycofała się Nafta Polska.
Rzeczpospolita
Podpisane przez ministra finansów rozporządzenie zwiększy koszty ogrzewania olejem i gazem płynnym w przeciętnym gospodarstwie od 1500 do kilku tysięcy złotych rocznie.
Duże wpłaty z kasy UE sprawiły, że w marcu nasz kraj zanotował nadwyżkę w bilansie płatniczym – podał Narodowy Bank Polski. Według wstępnych danych NBP, w marcu tego roku Polska zanotowała 67 mln euro nadwyżki w bilansie płatniczym. Analitycy spodziewali się, że nadwyżka będzie większa i wyniesie 135 mln euro.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła wczoraj do obrotu akcje trzech nowych spółek, w tym Zakładów Azotowych Puławy. W tym roku na rynek publiczny trafiły już papiery 22 nowych firm.
Według agencji Standard & Poor’s, przejęcie niemieckiego HVB może mieć niekorzystny wpływ na sytuację finansową włoskiego banku UniCredito. W związku z prowadzonymi rozmowami o fuzji, Standard & Poor’s umieściła UniCredito na negatywnej liście obserwacyjnej, co może skutkować obniżeniem jego oceny.
Boeing i Airbus podzieliły dwie światowe potęgi gospodarcze. Broniąc interesów obu firm, Waszyngton i Bruksela rozpoczynają najpoważniejszy w historii spór w Światowej Organizacji Handlu.
Gazeta Prawna
Mimo że już od ponad dwóch lat przedsiębiorcy mogą korzystać z informacji gospodarczej na temat wiarygodności płatniczej swoich przyszłych kontrahentów, to jednak nadal zawierają umowy z firmami, które nie regulują swoich należności i nie mają żadnego majątku, co uniemożliwia skuteczne wyegzekwowanie od nich roszczeń.
Od dziś zaczyna obowiązywać większość przepisów znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe unormowania umożliwiają korzystanie z tzw. ulgi na złe długi. Wprowadzają nowe zasady dokumentowania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zmieniają też regulacje dotyczące opodatkowania prac na zlecenie oraz usług twórców i artystów.
W 15. edycji konkursu „Teraz Polska” na najlepsze produkty i usługi wzięło udział 117 firm, z czego 75 uzyskało nominację do godła „Teraz Polska”. Jury wybrało 16 produktów i 9 rodzajów usług – poinformował na wtorkowej konferencji prezes Fundacji Andrzej Czernek. Wieczorem odbył się koncert w Teatrze Wielkim.
Polacy mogą korzystać z szybszych i tańszych rozliczeń zleceń płatniczych w euro na obszarze Unii Europejskiej. Jesteśmy pierwszym krajem wśród nowych członków UE, który utworzył mechanizmy rozliczeniowe dla płatności wysokokwotowych i detalicznych w euro oraz połączył je z systemami paneuropejskimi.