Ropa już tylko 35 USD za baryłkę – Z dzienników

Ropa tanieje

Ropa naftowa kosztuje w środę na giełdzie paliw w Nowym Jorku mniej niż 35 dol., za baryłkę z powodu spodziewanego wzrostu amerykańskich zapasów tego surowca – podają maklerzy. Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 3,2 mln baryłek. Dane te zostaną opublikowane w czwartek.

Banki chcą pieniędzy, a nie mieszkań

Z powodu rekordowego kursu franka szwajcarskiego w kłopocie może być nawet kilkadziesiąt tysięcy klientów banków, których długi przekroczyły wartość kupionych na kredyt mieszkań. Bankowcy uspokajają: te osoby mogą być spokojne, przynajmniej dopóki spłacają raty w terminie. W najgorszej sytuacji są osoby, które wzięły frankowy kredyt hipoteczny w pierwszej połowie zeszłego roku, kiedy frank kosztował 2-2,3 zł. Banki bez problemu dawały wówczas kredyty przekraczające wartość kupowanego mieszkania.

Prawie 3 mln klientów zmieniło OFE na inny

Ponad 128 tysięcy osób zmieniło w lutym fundusz. Przyczyną większej aktywności mogą być m.in. zapowiedziane zmiany w zasadach akwizycji. Liczba klientów, którzy zdecydowali się na zmianę OFE w lutym, jest tylko o 159 osób mniejsza niż w rekordowym transferze z sierpnia ubiegłego roku. To o 11 proc. więcej niż w ostatnim transferze ubiegłego roku, kiedy fundusz zmieniło 115 tys. osób. Duża liczba osób, które zmieniły fundusz jest efektem kurczącego się rynku pierwotnego, który fundusze rekompensują sobie walcząc o klienta należącego już do innego funduszu.

Rząd chce ożywić rynek mieszkań

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dwa projekty ustaw, które maja pobudzić rynek mieszkań. Pierwszy ma zachęcić właścicieli mieszkań do legalnego ich wynajmowania – wynajmujący zapłacą niższe podatki. Drugi rozwiązuje problem zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Dawała ona prawo lokatorom do wykupienia mieszkania „za złotówkę”. Resort w nowym projekcie zachował prawo lokatora do wykupu lokalu , chyba że walne zgromadzenie spółdzielni większością 2/3 głosów podejmie uchwałę o wniesieniu dodatkowych opłat za mieszkanie.

Przed nami kolejny etap konsolidacji banków

Polski sektor bankowy może czekać konsolidacja – mówi Włodzimierz Kiciński, prezes Nordea Bank Polska. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że przeżywające kłopoty banki zachodni, głównie amerykańskie, będą chciały podreperować bilanse, dokonując przejęć zdrowszych instytucji w naszym regionie.