Klienci szwajcarskich banków w odwrocie? – Z dzienników
Szwajcarskie banki mogą stracić klientów
Wartość rynkowa szwajcarskiego banku UBS spadła we wtorek do historycznego minimum 9,39 franka za akcję. Powodem była informacja, że szwajcarski gigant chce walczyć z rządem USA, który nakazał mu ujawnić dane swoich klientów. Sytuacja szwajcarskich banków już w zeszłym roku uległa znacznemu pogorszeniu. Wielkość złożonych w ich skarbcach depozytów spadła o 27 proc. Szwajcarski bank centralny poinformował wczoraj, że skurczyły się one o 1,41 bln do 3,82 bln franków.
Fatalny początek roku w budownictwie mieszkaniowym
O ponad 41 proc. spadła w styczniu liczba rozpoczętych mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał GUS. Potwierdzają się więc zapowiedzi deweloperów o zamrożeniu wielu inwestycji planowanych na ten rok. Wskutek kryzysu finansowego słabnie także aktywność inwestorów indywidualnych. Nieco ponad 2,8 tys. domów i mieszkań zaczętych przez nich w styczniu, to wynik gorszy od ubiegłorocznego o blisko jedną piątą.
Euro w 2012 r. za każdą cenę
Mimo że prezydent Lech Kaczyński stanowczo odciął się wczoraj od stanowiska rządu, który chce do ERM2, przedsionka strefy euro, wejść już w połowie tego roku, rynek walutowy na to nie zareagował. Rząd jest bowiem zdeterminowany w dążeniu do wprowadzenia euro już w 2012 roku. Zyskuje też sojuszników, bo nowe kraje UE dostrzegły szansę na ograniczenie skutków kryzysu przez wejście do strefy euro i naciskają na szybsze jej rozszerzenie.
Liczba klientów TFI spadła o 15 proc.
Liczba klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych spadła w ciągu 12 miesięcy 2008 roku o 480 tys. osób, czyli o 15 proc. – poinformowały Analizy Online. W grudniu jednostki uczestnictwa funduszy posiadało 2,75 mln osób. Przeciętna wartość aktywów klienta TFI wynosiła w grudniu 26,4 tys. zł, wobec 29,5 tys. zł na koniec września, co oznacza spadek o 10,6 proc. Od maksimum, osiągniętego w czerwcu 2007 roku, wartość tego wskaźnika spadła już prawie o połowę. Liczba TFI praktycznie nie uległa zmianie.
Banki mocniej obciążają kredytobiorców
Rosną spready walutowe, czyli różnice między kursem wypłaty kredytu i jego spłaty. Największe, dotyczące spłaty pożyczek we frankach szwajcarskich, sięgają nawet 40 groszy. Spready walutowe były dotąd istotnym źródłem przychodów banków aktywnych na rynku kredytów hipotecznych. Zgodnie z przyjętą przez Komisję Nadzoru Finansowego nowelizacją rekomendacji S od lipca banki mają umożliwić klientom spłatę rat bezpośrednio w walucie kredytu, a nie tylko przeliczając ją po swoim wewnętrznym kursie na złote.