Rząd nieudolnie walczy z mączką miesną – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Rządowi nie udało się całkowicie uszczelnić systemu kontroli nad mączkami mięsno-kostnymi. Najgroźniejsze odpady z uboju zwierząt, przenoszące chorobę BSE, nie zawsze są spalane i mogą trafiać nawet do paszy dla zwierząt – ustaliła „Gazeta”. Zakaz karmienia zwierząt mączkami mięsnymi wprowadziła Unia pod koniec lat 90. Naukowcy uznali wówczas, że to właśnie karmienie mączkami spowodowało rozwój choroby szalonych krów i zagrożenie dla spożywających zakażone mięso ludzi.

Czy wkrótce skończy się zamieszanie wobec największego polskiego serwisu aukcyjnego Allegro.pl? Sprawą zajmuje się sąd i prokuratura, ale finał może mieć miejsce… na londyńskiej giełdzie. O Allegro.pl, a właściwie o spółkę QXL Poland, która zarządza serwisem, walczy od kilku lat brytyjska spółka giełdowa QXL Ricardo i poznańska firma NIAA. Brytyjczycy utrzymują, że ich poznańscy partnerzy w nielegalny sposób weszli w posiadanie 92 proc. udziałów zależnej spółki QXL Poland. Sprawę rozstrzyga sąd, śledztwo prowadzi też poznańska prokuratura.

Rzeczpospolita

Tylko do 31 marca polskie stocznie mogą zawrzeć kontrakty, do których zgodnie z unijnymi regulacjami wolno stosować dopłaty. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o dofinansowaniu produkcji niektórych modeli statków. Chce przeznaczyć na ten cel 376 milionów złotych z budżetu państwa.

Ceny za wynajęcie powierzchni biurowej w Warszawie spadają, ale nadal są najwyższe w środkowo-wschodniej Europie. Stolica Polski zajmuje 22. pozycję w rankingu najdroższych miast świata – wynika z corocznego raportu opublikowanego przez Cushman & Wakefield Healey & Baker.

Minister skarbu chce, by pensje dla szefów spółek, w których państwo ma decydujący udział, były porównywalne z tymi, jakie są w firmach prywatnych. Liczy, że dzięki temu przyciągnie do swoich spółek dobrą kadrę. Od czterech lat prezesi tych firm nie mogą zarabiać więcej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 13,6 tys. zł brutto.

Umocnienie dolara na rynkach światowych nie sprzyja złotemu. Wczoraj euro kosztowało znów poniżej 1,3 dolara, czemu pomogły dane o poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów.

Gazeta Prawna

W 2005 r. na ulgi w podatku od nieruchomości mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy. Przedstawiciele drobnego biznesu jednak narzekają, że niektóre samorządy wzbraniają się przed przyznawaniem takich preferencji. Wyrażane są opinie, że efekty wspierania przedsiębiorców przez samorządy za pomocą ulg podatkowych są dość ograniczone.

Zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców, posłowie rozszerzyli kategorię towarów wyłączonych z VAT o drukowane materiały reklamowe, jednak problemy mogą rodzić promocje związane z „prezentami o małej wartości”. Jeżeli będą one droższe od 5 zł, trzeba będzie prowadzić ewidencję osób obdarowanych, pozwalającą ustalić ich tożsamość. To może uniemożliwić prowadzenie promocji.

Czy gdyby firmy z udziałem Skarbu Państwa działały w warunkach wolnorynkowych, stać by je było na wygórowane przywileje dla pracowników? Z pewnością nie. Kiedy nie ma właściciela, rozdawnictwo przywilejów rośnie, a pieniądze się rozchodzą. I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy chodzi o przywileje wynikające z pragmatyki zawodowej czy o te płynące z paktów socjalnych. Za wszystkie płacą bowiem podatnicy.