Polskie firmy potrzebują pracowników, a tych pomimo kryzysu brakuje – Z dzienników
Popytu na pracowników nie ma tylko w przemyśle
Mimo coraz bardziej odczuwalnego kryzysu gospodarczego polskie firmy wciąż deklarują, że więcej pracowników będą zatrudniać, niż zwalniać. Prognoza zatrudnienia netto w II kwartale wyniosła 6 proc., co oznacza, że 16 proc. pracodawców w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia, a 10 proc. jego zmniejszenie – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Manpower. Większość branż wciąż planuje zatrudniać więcej pracowników, niż ich zwalniać. Jedynym sektorem, który zanotował ujemną prognozę zatrudnienia, jest przemysł.
Polska jest w czołówce gospodarczej świata
„Na tle wielu państw Polska radzi sobie całkiem dobrze. Proszę zwrócić uwagę, że nasz kraj wciąż może liczyć na dodatni wzrost gospodarczy. Polska wciąż jest bardzo interesująca dla inwestorów. Mamy ogromny potencjał, nasza gospodarka stoi na solidnych fundamentach – mówi w rozmowie z „WSJ Polska” Marta Gajecka, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Inwestycje zagraniczne napływają i będą napływały. Pracując dla jednej z największych instytucji finansowych na świecie, widzę, że jest zainteresowanie Polską. Należy robić wszystko, by je wspierać, od tego m.in. zależą dalsze inwestycje.
Dopłacimy do emerytur ponad 4 miliardy
Kryzys zmniejsza nam płace, to oznacza mniej pieniędzy z naszych składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli będzie mniej emerytur. Analitycy ostrzegają, że rząd będzie musiał dopłacić aż 4 miliardy. „W budżecie zakładany był wzrost zatrudnienia o dwa procent, a będzie spadek o jeden procent. To w sumie około 400 tysięcy osób, które nie zapłacą składek na ZUS. Trudno sobie wyobrazić, żeby było można to zrekompensować. Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie większy” – mówi Jeremi Mordasewicz z rady nadzorczej ZUS
Waloryzacja w ZUS wyższa niż zyski OFE
Według obliczeń „Rz” pieniądze, jakie wpłaciliśmy do ZUS w postaci składek, zostaną zwaloryzowane za ubiegły rok o 10 – 11 proc. To efekt zeszłorocznych podwyżek oraz wzrostu zatrudnienia. To drugi z kolei rok, gdy wskaźnik waloryzacji tzw. wkładu emerytalnego jest wyższy niż odsetki dopisywane w otwartych funduszach emerytalnych. W 2007 roku wyniósł on 12,85. Różne szacunki wskazują, że przeciętnie jednostka rozrachunkowa w OFE zmniejszyła się w zeszłym roku od 12,5 do 13, 9 proc.
Koniec private bankingu
Skandinaviska Enskilda Banken wychodzi z Polski coraz szybszym krokiem. Po tym, jak po 10 latach działania sprzedali SEB TFI Operze TFI, ogłosili teraz, że z końcem marca zamykają oddziały oferujące usługi private bankingu. Ostatnio SEB zamknął wszystkie oddziały private bankingu w Wielkiej Brytanii i część oddziałów w Szwajcarii. Nie można wykluczać, że z Polski będą wycofywały się inne instytucje, które nastawiały się dotąd jedynie na usługi typu asset management – twierdzi Małgorzata Anczewska, dyrektor departamentu private bankingu w Raiffeisen Bank Polska.
Giełdowi aferzyści są bezkarni
Manipulujesz, wpadniesz — zapewnia KNF. Giełdowi oszuści nadal jednak dostają niskie kary, a najczęściej w ogóle unikają odpowiedzialności. I prokuratorzy, i sędziowie odwlekają rozstrzyganie takich spraw, bo są one skomplikowane i wymagają bardzo specyficznej wiedzy — wyjaśnia były prokurator zajmujący się przestępczością gospodarczą.