Polska odrzuca propozycje budżetowe Niemiec – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Polska ostatecznie odrzuca niemiecką koncepcję odchudzonego budżetu Unii Europejskiej. Choć pokusa, by tego nie robić, była silna. W środę rządowy Komitet Integracji Europejskiej ogłosi, jak będzie wyglądać stanowisko Polski w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13. To jedna z najważniejszych kwestii, jaka w najbliższych miesiącach będzie rozstrzygana w Unii. Stąd tym razem obradom Komitetu będzie przewodniczyć sam premier Marek Belka. Ogłaszając swoje stanowisko, Polska włączy się do bodaj najgorętszego obecnie sporu w Unii.
Trybunał Konstytucyjny ma zająć się kwestią ustalania wysokości opłat abonamentowych na rzecz mediów publicznych już w czwartek. Wniósł o to rzecznik praw obywatelskich, który uważa, że nie powinna tego regulować Krajowa Radiofonii i Telewizji.
Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń od wielu miesięcy bezskutecznie szukało nowego inwestora. Być może inwestor się znalazł, bo w środę akcjonariusze spółki będą głosować nad podniesieniem jej kapitału. Według naszych nieoficjalnych informacji, akcjonariusze PTU mają obradować nad podniesieniem kapitału zakładowego spółki – obecnie ok. 66 mln zł – o kwotę w granicach 8-24 mln w drodze nowej emisji akcji. To już druga w ciągu roku próba dokapitalizowania PTU.
Zwiększanie przez OFE zaangażowania kapitałowego w średnie i mniejsze spółki to niejako przymus ekonomiczny. Fundusz emerytalny PZU Złota Jesień dokupił w końcu tygodnia akcji Vistuli i zwiększył zaangażowanie w kapitale tej spółki do ponad 10 proc. Nie jest to jakaś sensacyjna wiadomość, nawet jeśli zważyć, że jeszcze na koniec 2003 r. żaden z OFE nie miał w kapitale Vistuli nawet 5 proc. udziału, a obecnie znaczącymi akcjonariuszami spółki są aż dwa. 9,7 proc. udziałów ma bowiem od pewnego czasu również emerytalny Credit Suisse L&P.
Rzeczpospolita:
Wśród nowo rejestrowanych przedsiębiorstw przybywa firm budowlanych i przetwórstwa przemysłowego – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. Trwa też boom w pośrednictwie finansowym i opiece zdrowotnej, mniej jest natomiast chętnych do zajmowania się handlem.
Dziś odbędą się w Londynie pierwsze przesłuchania w sprawie arbitrażowej z powództwa holenderskiej firmy Eureko przeciwko Polsce. Zarzuca nam opóźnianie prywatyzacji PZU SA. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji „Rz” podczas spotkania premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnych (27 sierpnia) prawnicy reprezentujący skarb państwa w tej sprawie określili szanse Polski na wygranie sporu na 50 proc. Jeżeli inwestor wygra sprawę, możemy być zmuszeni do wypłaty odszkodowania. Eureko szacują swoje roszczenia na 1 mld euro, choć prawnicy oceniają, że zasądzone odszkodowanie nie powinno przekroczyć 200 mln euro.
Konfederacja Pracodawców Polskich chce, aby rząd wycofał z Sejmu projekt ustawy podwyższający składki na ubezpieczenie społeczne dla właścicieli firm – powiedział wczoraj na konferencji prasowej Andrzej Malinowski, prezydent KPP. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który zmienia zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Zgodnie z rządową propozycją podstawa, od której naliczana jest składka, ma zależeć od kwoty podatku zapłaconego w poprzednim roku.
Sztokholmsko-helsiński sojusz giełdowy OMX jest zainteresowany przejęciem giełdy warszawskiej. Zarząd GPW prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami, ale nie będzie podejmował decyzji w sprawie wyboru sojuszu strategicznego. Takiej decyzji należy spodziewać się dopiero po prywatyzacji giełdy.
Gazeta Prawna:
Mimo niekorzystnego dla siebie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, fiskus nie rezygnuje. Za wszelką cenę chce zachować kontrowersyjne prawo do oceny działań podatników pod kątem tego, czy nie zmierzają do uniknięcia opodatkowania. W projekcie noweli Ordynacji podatkowej zaproponowano trzy warianty rozwiązań, które mogłyby uregulować tę drażliwą kwestię.
Parkiet:
Pracownicy PKO BP otrzymają za darmo 10,8 proc. akcji o wartości prawie 2 mld zł. Choć będą mogli je sprzedać dopiero po ponad dwóch latach od publicznej oferty, to potencjalna duża podaż papierów banku może być czynnikiem ryzyka dla inwestorów. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, pracownicy mają prawo do bezpłatnego objęcia 15 proc. akcji spółki.