Więcej pieniędzy dla ZUS-u? – Z dzienników

Rzeczpospolita:

Zablokowane autostrady. Koniec marzeń o nowych autostradach na Euro 2012? Przez co najmniej półtora roku nie ruszy budowa żadnej drogi dofinansowywanej przez Unię – dowiedziała się „RZ”

Bessa na giełdzie nie obniży budżetowych wpływów. Wpływy z podatku Belki będą wyższe, niż zakładano – twierdzi rząd. Budżet mają zasilić dochody z podatków od zysku z lokat. To mało realne – oceniają ekonomiści.

ZUS powinien dostać więcej pieniędzy. Obecnie obsługa jednej emerytury to 239 zł rocznie, wliczając w to wydatki administracyjne ponoszone przez ZUS, także wynagrodzenia pracowników – mówi w rozmowie z „RZ” Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS.

Gazeta Wyborcza:

W Unii dwa razy lepiej. Co piąty Polak nie miał w 2003 r. pracy, średnia pensja w przedsiębiorstwach przekraczała 500 euro, a inwestycje bezpośrednie sięgały 4 mld euro. Cztery lata po akcesji do UE wskaźniki te były prawie dwa razy lepsze.

Czy MPK mogło przewidzieć kryzys naftowy? Około 20 zakładów komunikacji miejskiej może mieć kłopoty z powodu drożejących paliw. Nie mogą podnieść stawek, za jakie świadczą swoje usługi, bo uniemożliwia im to prawo zamówień publicznych.

Gazeta Prawna:

Indeks rynku NewConnect spada najszybciej. Dekoniunktura nie omija indeksu nowego rynku który od stycznia stracił aż 58 proc. W tym czasie spadki indeksów na głównym parkiecie sięgają 30 proc.

Wypoczynek krajowy nadal tańszy o ponad 25 proc.Na wypoczynek w kraju wydamy dziennie średnio 80 złotych. Podczas zagranicznych wyjazdów przeciętny Polak wydaje dziennie ponad 30 złotych więcej.

Dziennik:

Polska bez prądu? To coraz bardziej realny scenariusz. Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki: „Pierwsze symptomy niedoborów będą widoczne już teraz” Na razie sporadyczne braki energii, a za pięć lat kryzys.

Parkiet:

Prywatyzacja warszawskiej giełdy : będą opóźnienia? Giełda ma już gotowy prospekt. Resort skarbu zdecydował jednak, że dokument nie trafi na razie do KNF. Prace nad prywatyzacją GPW mają mimo to toczyć się swoim torem.

Puls Biznesu:

Załamania na rynku nieruchomości nie będzie. Firmy deweloperskie muszą się liczyć z konsolidacją, ale o załamaniu koniunktury nie ma mowy… – W kilku ważnych ośrodkach kraju popyt na mieszkania jest wciąż niezaspokojony — uważa Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy firmy Ronson.