Zagranica będzie mogła kupować akcje PKO BP

Rada Ministrów postanowiła nie rezygnować – wbrew stanowisku wyrażonemu przez Sejm w piątkowej uchwale – z oferowania akcji banku PKO BP SA w transzy dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, poinformował we wtorek premier Marek Belka. Prywatyzacja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) odbędzie się także zgodnie z wcześniejszymi założeniami rządu.

Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie wprowadzenia do obrotu publicznego PKO BP przewidującą, że sprzedaż do 30 proc. akcji banku w ofercie publicznej będzie skierowana tylko do inwestorów krajowych. Uchwała nie jest wiążąca dla rządu, który przewiduje w procesie sprzedaży akcji PKO BP także transzę dla inwestorów zagranicznych, wynoszącą 35 proc. oferty. Zgodnie z założeniami prywatyzacji PKO BP, oferta publiczna do 30 proc. akcji PKO BP jest planowana na drugą połowę października.

– Musimy dać możliwość nabywania akcji PKO BP inwestorom zagranicznym – powiedział Socha, minister skarbu. Dodał, że wynika to z posiadanych analiz UKIE, KPWIG, a także analiz resortowych. Minister powiedział, że wyłączenie transy dla inwestorów zagranicznych naruszyłoby dyrektywy UE i traktat akcesyjny.

– W tej chwili transza dla inwestorów zagranicznych wynosi 35 proc. oferty, ale może być pomniejszona o 1/3 – stwierdził Socha. Jeżeli będzie popyt dla inwestorów krajowych, to transza przewidziana dla nich może przekroczyć 40 proc. oferty publicznej, dodał Socha.

Minister powiedział też we wtorek, że zgodnie ze skorygowanym harmonogramem tzw. lokaty prywatyzacyjne będą przyjmowane przez 2 tygodnie od 11 października. Socha spodziewa się, że debiut akcji PKO BP na GPW odbędzie się 10 listopada, a druk prospektu emisyjnego zakończy się w tym tygodniu, natomiast dokument zostanie opublikowany do 6 października. Pierwotny harmonogram zakładał, że debiut PKO BP na GPW odbędzie się 5 listopada, a przyjmowanie lokat prywatyzacyjnych rozpocznie się 7 października.

źródło: ISB