Ile kosztuje budowa garażu?

Kupiłeś dom bez garażu, ale zależy Ci na tym, aby nie parkować auta pod chmurką? Chcesz dobudować garaż do nieruchomości, którą użytkujesz od lat? W artykule wyjaśnimy, jakie koszty musisz ponieść, aby cieszyć się własnym garażem o powierzchni 35, 50 i 70 m2.

Posiadanie samochodu nie jest dziś luksusem. Większość rodzin korzysta na co dzień z co najmniej jednego, a nierzadko nawet dwóch aut. Możliwość parkowania we własnym garażu lepiej zabezpiecza je przed złodziejami, wandalami i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu i mrozu. Kupiłeś dom bez garażu? Chcesz dobudować garaż do nieruchomości, którą użytkujesz od lat? Sprawdź, od czego zacząć i ile zapłacisz za ten o powierzchni 35, 50 i 70 m2.

Jaki garaż zbudować?

To, jaki garaż okaże się najlepszym rozwiązaniem, zależy od indywidualnych preferencji, wielkości działki oraz aktualnego etapu budowy domu. Jeśli chcesz dobudować garaż do istniejącej już nieruchomości, nie wszystkie możliwości będą dla Ciebie dostępne.
1. Garaż w bryle budynku. Zbudowanie takiego garażu, stanowiącego integralną część nieruchomości, warto zaplanować już na etapie wyboru projektu domu. Jak nietrudno zgadnąć, dobudowanie go do już istniejącego nie będzie możliwe.

 1. Garaż dobudowany do budynku, przylegający do niego jedną ścianą. Taka konstrukcja umożliwia zwiększenie powierzchni użytkowej domu przy jednoczesnej oszczędności powierzchni działki. Garaż przylegający do budynku możesz zbudować na etapie budowy nieruchomości lub później – w trakcie jej użytkowania.
 2. Garaż wolnostojący – niezależny budynek umiejscowiony na działce. Można zbudować go w dowolnym momencie, w zależności od możliwości finansowych i potrzeb.

Ile kosztuje budowa garażu?

Koszt budowy garażu zależy od kilku czynników. Najważniejsze to: typ garażu, powierzchnia, rodzaj więźby dachowej, rodzaju gruntu i rodzaj materiału. Orientacyjne ceny poszczególnych prac przedstawiają się następująco:

 • prace ziemne – 6000-9000 zł;
 • budowa dachu i ścian – 8000-20 000 zł;
 • otynkowanie i pomalowanie ścian oraz wykonanie podłogi – 6000-14 000 zł;
 • wykonanie instalacji elektrycznej – 800-2000 zł;
 • zakup i instalacja bramy garażowej – 2000-6000 zł.

W kolejnych akapitach sprawdzimy, ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego murowanego o powierzchni 35, 50 i 70 m2.

Zobacz także: Inflacja a kredyt: Jak wzrost inflacji może wpłynąć na Twój kredyt?

Koszt budowy garażu 35 m2

Orientacyjny koszt budowy garażu jednostanowiskowego o powierzchni 35 m2 z dachem jednospadowym waha się pomiędzy 35 a 50 tys. zł. Kwota ta uwzględnia: wszelkie prace ziemne, wykonanie ław i ścian fundamentowych wraz z izolacją, stworzenie podłogi i więźby dachowej, wymurowanie ścian, wykonanie pokrycia dachowego i orynnowania, otynkowanie budynku wewnątrz i na zewnątrz, pomalowanie i wykończenie podłogi oraz zakup i montaż bramy garażowej.

Koszt budowy garażu 50 m2

Koszt budowy garażu dwustanowiskowego murowanego o powierzchni 50 m2 będzie oscylował w granicach 40-65 tys. zł. Na kwotę tę składają się wszystkie prace wymienione w poprzednim akapicie.

Koszt budowy garażu 70 m2

Koszt budowy garażu dwustanowiskowego z pomieszczeniem gospodarczym wyniesie około 60-80 tys. zł.

Koszt budowy garażu murowanego o czym jeszcze musisz pamiętać?

Przed rozpoczęciem budowy garażu pamiętaj, że:

 • według prawa budowlanego bez pozwolenia możesz zbudować garaż, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. W przypadku garaży o większej powierzchni, niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę;
 • jeśli nie masz projektu garażu, będziesz musiał dodatkowo go kupić. Koszt projektu garażu murowanego wynosi zwykle od 500 do 2000 zł;
 • choć koszt wybudowania garażu murowanego z pewnością będzie wyższy niż koszt budowy garażu blaszanego czy koszt budowy garażu drewnianego, zdecydowanie warto go ponieść. Murowana konstrukcja to inwestycja na długie lata. Trwała, odporna na czynniki atmosferyczne, korozję i niskie temperatury ochroni samochód nie tylko przed opadami deszczu, ale także przed złodziejami;
 • końcowe koszty budowy garażu mogą okazać się o 15-20 proc. wyższe niż te zaplanowane w kosztorysie. Przed rozpoczęciem budowy koniecznie o tym pamiętaj i zaplanuj w budżecie fundusz awaryjny;
 • jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować budowy garażu gotówką, możesz sięgnąć po kredyt hipoteczny na ten cel.

Kredyt hipoteczny na budowę garażu z pomocą eksperta

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, zrezygnuj z samodzielnych starań o pozyskanie finansowania. Nieświadomie popełnione błędy mogą bowiem skutecznie je przekreślić. Najlepszym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków będzie sięgnięcie po wsparcie eksperta – Expandera. Ponad 21-letnie doświadczenie i tysiące zadowolonych klientów to najlepsze dowody na wysokie kompetencje i osiąganą skuteczność.

Dzięki możliwości porównania ofert wielu banków ekspert wybierze dla Ciebie instytucje, które udzielą finansowania na budowę garażu. Pomoże także dopełnić formalności, skompletować dokumenty, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Zupełnie za darmo.

Zobacz także: Ubezpieczenie OC/AC: Ubezpieczenie samochodu z Expander.

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady