MTiB zapowiada zmiany w PKP – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

W czwartek minister skarbu Andrzej Mikosz spotkał się z prezesami Orlenu i Lotosu. To efekt poniedziałkowego wystąpienia premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który zarzucił koncernom paliwowym, że zbiły fortunę kosztem kierowców i budżetu. Dlaczego? Bo utrzymały wysokie ceny paliw, chociaż we wrześniu rząd Belki obniżył akcyzę na benzynę o 25 gr na litrze.

Zapowiadana wielka inwestycja amerykańskiego koncernu Dell opóźnia się. – To dlatego, że nowi ministrowie zwlekają z podejmowaniem decyzji – twierdzą urzędnicy w łódzkim magistracie. A o Della starają się też Czechy.

Kto rządzi Erą? „Nowy” zarząd operatora Ery związany z francuskim Vivendi przekonuje banki, by zerwały współpracę ze „starym” zarządem, posłusznym Elektrimowi. Francuzi domagają się też astronomicznego odszkodowania – 2,2 mld euro!

Klub Parlamentarny PO rozważa, czy złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Andrzeja Mikosza. Minister zamierza sprzedać jeleniogórską Jelfę litewskiej firmie, której niedawno doradzał.

Rzeczpospolita

Nadzór bankowy chce, żeby banki bardzo mocno ograniczyły udzielanie kredytów walutowych. Dziś prawie trzy czwarte kredytów udzielonych na zakup mieszkań jest nominowanych w walutach, najczęściej we frankach szwajcarskich.

Rząd zaskarżył werdykt trybunału arbitrażowego w sprawie PZU. – Skarga została złożona i jest już w sądzie – powiedział na konferencji prasowej minister skarbu Andrzej Mikosz.

Szefowie działających zrzeszeń banków spółdzielczych są sceptycznie nastawieni do pomysłu PiS, aby połączyły się one w jedno zrzeszenie.

Dziś najprawdopodobniej stracą posady cztery osoby z zarządu największej firmy gazowej w kraju. Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, która – według nieoficjalnych informacji – zbiera się dziś, w planie posiedzenia ma „zawieszenie w obowiązkach członków zarządu”.

PKP Polskie Linie Kolejowe nie będą już odpowiedzialne za budowę nowych linii i modernizację istniejących – zapowiada Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Według ministerstwa zmiana organizacji inwestycji kolejowych powinna przyspieszyć ich tempo i dzięki temu usprawnić wykorzystywanie środków z funduszy unijnych przeznaczonych na ich dofinansowanie.

Gazeta Prawna

Ofiary błędów medycznych – szacuje się, że w Polsce corocznie może ich przybywać nawet 20 tys. – coraz częściej ubiegają się o odszkodowania. Zagrożone roszczeniami szpitale proponują wprowadzenie pozasądowej drogi dochodzenia praw przez pacjentów, gdyż koszty dla państwa niebezpiecznie rosną.

Z ulgą na tzw. złe długi wiązano duże nadzieje. Tymczasem dotyczące tej preferencją warunki sformułowano tak, że dziś mało kto może z niej skorzystać. Mamy więc kolejną martwą ulgę.

Według raportu Mercera dotyczącego wynagrodzeń w 2006 r. Polacy nie mają się z czego cieszyć. Ich zarobki wzrosną minimalnie.

Rząd wciąż nie przedstawił klarownej koncepcji przyszłości górnictwa. Pewna jest tylko prywatyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Sytuacja pozostałych spółek węglowych – Kompanii Węglowej (KW) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) pełna jest niewiadomych.

Puls Biznesu

Nie będzie ulgi prozatrudnieniowej, raczej nie zniknie podatek Belki, niepewna jest też obniżka PIT oraz CIT. „Puls Biznesu” jest pierwszą gazetą w Polsce, której udzieliła wywiadu Teresa Lubińska, minister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. „PB” przedstawia dziś główne tezy z rozmowy z panią minister. Pełny wywiad opublikuje w poniedziałkowym wydaniu „PB”.

Rząd chce bardzo szybko uwolnić rynek telefonii. Abonenci zyskaliby na tym 3-4 mld zł rocznie. Dobrych wiadomości jest więcej. Obecny rząd jest zdeterminowany, by złamać monopol Telekomunikacji Polskiej (TP) na rynku abonamentu i połączeń lokalnych.