Prezes PKN Orlen wybrany – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

PKN Orlen ma nowego prezesa. Rada nadzorcza koncernu wybrała Igora Chalupca. Wybór Chalupca został dokonany jednogłośnie. Pozostali członkowie dotychczasowego zarządu nadal będą pełnili swoje funkcje, choć w kuluarach Orlenu mówiło się, że oprócz Chalupca (do tej pory wiceministra finansów) do zarządu PKN Orlen wejdą również Wojciech Roman z zarządu TP SA oraz Wojciech Heydel, szef spółki paliwowej BP Polska. Jako pierwszy o nowym prezesie PKN poinformował premier Marek Belka podczas konferencji prasowej w Poznaniu.

Na ponad 3,1 mld euro naciągnęli już rolni oszuści budżet Wspólnej Polityki Rolnej. Komisji Europejskiej udało się odzyskać zaledwie 17 proc. pieniędzy – alarmuje Europejski Trybunał Obrachunkowy. Do ich egzekucji nie kwapią się bowiem ani Unii, ani Bruksela. W Brukseli często powtarza się dowcip o pewnym barmanie z Marsylii, który „na papierze” był największym hodowcą kóz na Korsyce. Tyle, że szczodrze dotowane przez Unię stado nie dość, że nie należało do niego, to liczono je po kilka razy. Podobna opowieść krąży też o oliwnych gajach we Włoszech, których nikt nigdy nie widział, choć na ich wsparcie płynęła rzeka europejskich pieniędzy.

Rząd przyjął wczoraj plan prywatyzacji PKO BP. Po naszych publikacjach zwiększył grono inwestorów, którzy będą mogli okazyjnie kupić akcje banku. To jedna z największych ofert sprzedaży akcji w naszej części Europy. Pieniądze za 30 proc. udziałów PKO BP mają dać budżetowi astronomiczną kwotę 6 mld zł! Do rozpoczęcia zapisów na akcje zostały trzy tygodnie, ale o ofercie mówi się wszędzie. Do najbogatszych klientów banków wydzwaniają doradcy, oferując ogromne kredyty na zakup akcji. Ludzie dyskutują – kupować czy nie – w autobusach i sklepach.

Rzeczpospolita

Czołowe kraje Unii Europejskiej boją się polskich przedsiębiorców. Aby chronić własny rynek, Francja, Niemcy, Włochy, Austria i Holandia wymagają, wbrew prawu europejskiemu, pozwoleń na świadczenie usług przez Polaków i utrudniają, jak mogą, rejestrację przez nich firm.

W czwartym kwartale ceny większości produktów rolnych powinny utrzymać się na poziomie zbliżonym do obecnego – wynika z raportu Ministerstwa Rolnictwa. Potwierdzają to producenci i handlowcy. Podstawą tych opinii są dobre zbiory zbóż, warzyw i owoców.

Bankowcy są zdania, że indywidualne konta emerytalne (IKE) najczęściej będą otwierane w bankach. Na razie jednak, jak sami przyznają, zainteresowanie nimi klientów jest niewielkie. We wrześniu podniósł się wskaźnik koniunktury bankowej Pengab – wynika z comiesięcznego sondażu Pentora.

Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) ponad 4-krotnie, do ponad 206 mln zł, zwiększyły zysk netto w I półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2003 r. – wynika z danych GUS. Wynik finansowy znacznie poprawiły także fundusze emerytalne zarządzane przez te towarzystwa.

Gazeta Prawna

Czy w najbliższym czasie działalność administracji rządowej skupi się na ochronie dodatkowej „kasy”, czyli środków, które państwowe urzędy otrzymują poza budżetem państwa? Wszystko wskazuje na to, że tak. Sprzyja temu rządowy projekt autopoprawki do ustawy o finansach publicznych, który miał zagwarantować jawność i przejrzystość wydawania budżetowych pieniędzy.

Rząd nie wycofa z Sejmu projektu nowelizacji ustawy zakładającej podwyżki składek na ZUS dla małych firm. W trakcie odbywającego się wczoraj posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się rządowym projektem minister Krzysztof Pater zapowiedział, że nie będzie zabiegał o jego wycofanie ani o spowalnianie prac. – Deklarujemy natomiast gotowość do rozmów na ten temat – podkreślił minister. Nadal więc aktualna jest propozycja podzielenia osób prowadzących działalność gospodarczą na 9 grup i uzależnienia wysokości opłacanych przez nich składek (od podstawy wynoszącej od 60 do 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia) od dochodowości ich firm.

Na posiedzeniu w dniach 22-24 września Sejm rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz trzy projekty ustaw o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jeden rządowy i dwa poselskie. Jednak, jak niejednokrotnie wspominał minister finansów, zmiany proponowane przez rząd nie mają charakteru systemowego.

Parkiet

Prywatyzacja polskiego banku może przyciągnąć nowy kapitał na wszystkie rynki regionu – tak o nadchodzącej sprzedaży akcji PKO BP mówią zagraniczni analitycy. To największa oferta publiczna w tym roku w Europie Środkowowschodniej.