Toyota z rekordową produkcją i sprzedażą – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Największym koncernem motoryzacyjnym świata została Toyota. Japoński koncern sprzedał i wyprodukował więcej samochodów niż General Motors, który był liderem światowej motoryzacji przez 76 lat.

Wielki zwrot w reprywatyzacji. Trybunał Konstytucyjny dał Sejmowi rok na nowelizację przepisów, aby umożliwić określenie wartości przedwojennych obligacji. Otwiera to drogę ich posiadaczom do uzyskania odszkodowań.

Budowę obiecanych przez PiS trzech milionów mieszkań ma ułatwić powołanie państwowego dewelopera – ogłosił w poniedziałek resort skarbu. Rządowy pomysł krytykują specjaliści rynku nieruchomości. Polska Federacja Rynku Nieruchomości ostrzega, że wprowadzenie do gry państwowego gracza może mieć negatywne konsekwencje dla całego rynku budowlanego.

Ukraińska spółka PZU może w najbliższych dniach stracić licencję na sprzedaż ubezpieczeń, bo nie spełnia wymogów prawa ubezpieczeniowego na Ukrainie – twierdzi dziennik „Kommiersant Ukraina”. Centrala PZU nie wie o takim ryzyku, ale nie wyklucza dokapitalizowania ukraińskiej spółki.

Rzeczpospolita

Biznesmeni pogodzili się, że wkrótce Rada Polityki Pieniężnej podniesie cenę kredytu o 0,25 pkt proc. Przedsiębiorcy zapewniają, że ewentualna podwyżka stóp procentowych NBP nie wpłynie negatywnie na ich działalność. Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Ponad ćwierć miliona Polaków wybrało w zeszłym roku pracę tymczasową zamiast stałej – ocenia Związek Agencji Pracy Tymczasowej, zrzeszający 17 firm tej branży. To oznacza około 30-proc. wzrost w porównaniu z 2005 rokiem i prawie dziewięciokrotny w porównaniu z 2001 r., gdy ruszały pierwsze agencje. Ale i tak jesteśmy w tyle za zachodnią Europą.

Spółka Gadu-Gadu, właściciel największego polskiego komunikatora internetowego, przekroczyła prognozy sprzedaży za 2006 r. Mimo to akcjonariusze wciąż mogą się zastanawiać, czy nie za drogo kupili jej akcje podczas publicznej emisji w lutym. Zdecydowali się dużo zapłacić za akcje Gadu-Gadu, ale na razie tracą na tej inwestycji.

Nietrzeźwi kierowcy stracą auta, które prowadzili, a ich zdjęcia trafią do Internetu. Z kolei przestępcy niebawem płacić mają nie kilkutysięczne, ale kilkumilionowe grzywny. Rząd przyjął wczoraj obszerny projekt zmian kodeksu karnego. To tak kompleksowa nowelizacja, że można niemal mówić o zupełnie nowym kodeksie.

Gazeta Prawna

Prawie 50 tys. nowych abonamentów medycznych sprzedały od początku tego roku największe sieci przychodni lekarskich. Centrum Medyczne LIM powiększyło listę klientów abonamentowych o 10 tys., Lux Med o 15 tys., Enel – Med prawie o 13 tys. Medicover nie ujawnia takich statystyk, ale zapewnia, że też rośnie.

Pracownicy urzędów skarbowych nadużywają uprawnienia do kontroli podatkowych na legitymację. W miejscu prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników czekają na ich błąd tylko po to, aby rozpocząć kontrolę i nałożyć karę. Tego typu sytuacje mają miejsce zazwyczaj u podatników rejestrujących obroty za pomocą kas fiskalnych. Takie sygnały docierają do redakcji GP.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) nie obniżą szybko opłat pobieranych za dystrybucję i zarządzanie funduszami. Zdecydują się na taki krok dopiero wtedy, kiedy na giełdę zawita dekoniunktura.

W najbliższy piątek odbywają się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy Banku BPH i Pekao. W planach są głosowania nad podziałem Banku BPH. Nadal nie są rozwiązane jednak ważne kwestie prawne i rozmówcy GP mówią, że raczej w tym tygodniu małe są szanse, by do tego doszło. Chodzi o konieczność ogłoszenia wezwania przez nowego właściciela mini-BPH oraz termin transakcji zbycia tego banku przez Unicredit.

Puls Biznesu

Po miesiącach obietnic rząd przyjął projekt ustawy zmniejszającej klin podatkowy. Według niej, już od lipca tego roku składka rentowa obniży się o 3 pkt. procentowe (po stronie pracownika), a od 2008 r. – o kolejne 4 pkt. proc. (po 2 pkt. po stronie pracownika i pracodawcy). – Będą podwyżki pensji – powiedziała Zyta Gilowska, autorka zmian, wicepremier i minister Finansów.

Parkiet

Krótka lista chętnych do kupna PTE Skarbiec-Emerytura nie została jeszcze zamknięta przez BRE Bank i wciąż się zmienia – ostatnio z rozmów zrezygnował niemiecki Allianz. Kupnem Skarbca zainteresowała się jednak francuska firma ubezpieczeniowa Axa – dowiedział się „Parkiet”. Na liście chętnych do przejęcia PTE pozostają nadal: PTE Bankowy, Polsat oraz Aegon.

Aktywa zgromadzone w licencjonowanych firmach świadczących usługi zarządzania portfelem warte były na koniec I kwartału 2007 r. ponad 168 mld zł – 0 15 proc. więcej niż na koniec 2006 r. W tej rekordowej kwocie blisko 120 mld zł stanowiły aktywa funduszy inwestycyjnych, w których (według różnych szacunków) oszczędza od 2 do 2,5 mln Polaków.

Dwie sejmowe komisje jednogłośnie wezwały wczoraj ministra skarbu do jak najszybszego wytoczenia powództwa przeciwko Eureko, właścicielowi niecałych 33 proc. akcji PZU. Sąd miałby uznać za nieważną umowę prywatyzacyjną PZU.