Optimus wygrywa w NSA – Z dzienników
Optimus nie oszukał fiskusa. Przepisy pozwalały na legalny eksport, import i zwolnioną z VAT sprzedaż komputerów do szkół – uznał wczoraj NSA. Tym samym stało się jesne, że Optimus nie oszukiwał fiskusa, co zarzuca się firmie i jej byłemu szefowi Romanowi Klusce. – Zrobiono ze mnie przestępcę i to było straszne. Zależało mi, by udowodnić, że jestem uczciwym człowiekiem i dziś to uzyskałem – cieszył się wczoraj Kluska, który stał się symbolem urzędniczych szykan wobec przedsiębiorców. Optimusa założył w 1988 r. za 12 dolarów. Odniósł sukces w produkcji komputerów, kas fiskalnych i internecie. Gdy w 2000 r. sprzedał spółkę i wycofał się z biznesu urząd skarbowy w Nowym Sączu zażądał od Optimusa zwrotu podatku VAT, a prokuraturę zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa Optimusa i jego współpracowników.
Gazeta Wyborcza, Gospodarka, str. 1
Broń jako hit eksportowy. Zapowiada się dobry rok dla eksportu wyrobów polskiego przemysłu obronnego. Tylko grupa kapitałowa Bumar szacuje, iż wartość podpisanych lub negocjowanych kontraktów osiągnie wkrótce miliard dolarów. Czołgi dla Malezji, systemy kierowania ogniem i wozy techniczne oraz spadochrony dla Indii, samoloty dla Wietnamu, okręty i śmigłowce dla Indonezji, to największe hity eksportowe. Jeśli wygramy jeszcze przetarg na dostawę lekkiego uzbrojenia i wyposażenia dla armii irackiej za 0,5 mld USD (Bumar złoży ofertę w najbliższy piątek), zbrojeniówka będzie mogła spokojniej myśleć o przyszłości.
Rzeczpospolita, str. B1
GUS: Ruszają inwestycje. Krajowe firmy przez trzy kwartały wydały na inwestycje o 1,2 proc. więcej niż przed rokiem. – To jeden z elementów świadczących, że korzystne tendencje w gospodarce umacniają się – powiedział prezes GUS Tadeusz Toczyński, prezentując wyniki ekonomiczne października. Inne pozytywne sygnały to szybki wzrost produkcji przemysłowej i eksportu, dużo lepsze niż przed rokiem wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwiększenie sprzedaży detalicznej (o 6,2 proc.) oraz znaczny, bo 12-proc. wzrost wydajności pracy. W październiku nastąpił też niewielki – z 17,5 do 17,4 proc. – spadek stopy bezrobocia.
Rzeczpospolita, str. B2
Internet coraz ważniejszy. Liczba internetowych rachunków prowadzonych przez polskie biura maklerskie zbliża się do 40 tys., rok temu było ich nieco ponad 25 tys. Udział inwestorów internetowych w ogólnej wartości obrotów biur sięga w niektórych przypadkach 50 procent. Według ostatnich danych uzyskanych przez „Rz” w 16 biurach maklerskich oferujących możliwość inwestowania na giełdzie za pośrednictwem Internetu, liczba internetowych rachunków inwestycyjnych przekroczyła 38,7 tys. Rok temu, kiedy dokonywaliśmy podobnego przeglądu, brokerzy prowadzili około 25,3 tys. takich kont. Podobnie jak rok temu, najwięcej posiada ich Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK – 9,8 tys.
Rzeczpospolita, str. B7
Polacy będą się coraz bardziej zadłużać. Polacy mają dość ograniczania konsumpcji. Chcą kupować, mimo że nie mają gotówki. Dlatego będą się zadłużać coraz bardziej ze względu na niską obecnie cenę kredytu oraz optymistyczne nastawienie do przyszłości. Czeka nas znaczny wzrost akcji kredytowej – tak twierdzą bankowcy. I nie będzie to spowodowane tylko przedświątecznymi zakupami ani boomem w kredytach mieszkaniowych. Akcja kredytowa będzie piąć się w górę nie tylko do końca roku, ale także od początku 2004 r.
Rzeczpospolita, str. B7
Rząd chce zmniejszyć wsparcie. Nieczęsto zdarza się, by protestujący pracownicy jednocześnie wyrażali opinię swojego pracodawcy. A właśnie tak ma być dzisiaj podczas protestu niepełnosprawnych przeciwko rządowym planom naprawy finansów państwa. Pracownicy i pracodawcy mówią jednym głosem: chcemy wypłacenia pełnej kwoty 1,3 mld zł zagwarantowanej w ustawie.
Puls Biznesu, str. 1, 5