4 pytania, zanim zaoszczędzisz na ubezpieczeniu turystycznym

Wiesz, ile może kosztować pobyt w szpitalu?

Wypadki zdarzają się każdemu, niestety nie uchronią nas przed nimi żadne ubezpieczenia ani środki ostrożności. Dobrze dobrana polisa może jednak skutecznie załagodzić skutki takich zdarzeń, dzięki czemu przykrych wrażeń nie będą potęgować ogromne rachunki wystawione przez lekarzy. Dla przykładu, jeden dzień pobytu w hiszpańskim szpitalu to koszt rzędu nawet 180 euro. Tygodniowa hospitalizacja to wydatek ponad 5 tysięcy złotych. Taka suma wystarczyłaby na 7-dniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu w Bangkoku dla dwóch osób .

Wiesz, jak drogi jest transport medyczny?

Uzyskanie pomocy, nawet bardzo kosztownej, to nie koniec zmartwień. Często to dopiero początek problemów, bowiem opłaty związane z transportem medycznym wymaganym przy niektórych urazach czy chorobach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Możemy uznać się za szczęśliwców, jeśli do domu będziemy mogli wrócić zwykłym samolotem, jedynie z asystą medyczną. Wtedy za przelot z któregoś z południowych krajów europejskich zapłacimy jedynie od 10 do 12 tysięcy złotych. Gorzej, jeśli w związku ze stanem zdrowia musimy być transportowani w szczególnie delikatny sposób, np. na leżąco lub z nogami uniesionymi do góry, co wymaga zainstalowania odpowiedniego fotela. W takim przypadku koszty wynoszą standardowo od 16 do 25 tysięcy złotych . Gdy dodamy do tych rachunków jeszcze opłacenie transportu bliskich, którzy byli z nami na wakacjach lub przylecieli po nas z kraju, okaże się, że za te same pieniądze, które zaoszczędzilibyśmy dzięki polisie, moglibyśmy kupić 75-calowy telewizor z ultrawysoką rozdzielczością.

Czy wypadki przytrafiają się tylko Tobie?

Przykrą sytuacją jest złamanie nogi w czasie jazdy na skuterze wodnym. Jeśli jednak przy okazji uszkodzimy czyjś jacht, konsekwencje finansowe mogą być równie dotkliwe. Dlatego też dobre ubezpieczenie nie chroni tylko przed następstwami wypadków lub chorób i nie ogranicza się do opieki nad naszym zdrowiem. Bardzo istotna jest również ochrona OC, dzięki której unikniemy skutków wypadków z udziałem innych osób.

Czy poradzisz sobie sam w każdej sytuacji?

Dlaczego warto pamiętać także o ubezpieczeniu bagażu? Rozdarcie torby czy urwana rączka od walizki to niewielki problem. Gorzej, jeśli pakunek zawierający wszystkie ubrania, sprzęt i całą resztę dobytku w ogóle zniknie, a my zostaniemy z portfelem i podręcznym plecakiem w obcym kraju. W państwach europejskich nie będzie to jeszcze największą tragedią, ale jak poradzilibyście sobie w np. Tajlandii? W takich oraz innych sytuacjach bardzo przydatne jest także wsparcie assistance, które pozwoli nam uzyskać pomoc np. tłumacza, prawnika, opiekuna do dzieci czy nawet mechanika, który odholuje wypożyczony samochodów w razie awarii.

KLIKNIJ I ZOBACZ INFOGRAFIKĘ

1Na podstawie danych travelplanet.pl

2Na podstawie danych rzu.gov.pl