Kredyt mieszkaniowy #naStart – Kredyt 0%

Przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytobiorców

W styczniu 2024 roku zgodnie z komunikatem BGK z zakończyło się przyjmowane wniosków w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. Już niebawem osoby marzące o zakupie własnego M będą mogły jednak skorzystać z nowej wersji „bezpiecznego kredytu”  — Mieszkania na start. Na czym polega w praktyce, kto może po niego sięgnąć i jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Mieszkanie na Start – Kredyt 0%

Nowy program wsparcia przy zakupie mieszkania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że w drugiej połowie 2024 roku zacznie działać nowy program preferencyjnego kredytu Mieszkanie na Start. Oprocentowanie kredytu ma wynosić od 0% do 1,5%. Nowy program zastąpi Bezpieczny kredyt 2% i jest realizacją obietnicy wprowadzenia kredytu 0%. Kredyt na Start będzie dostępny dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania oraz rodzin z co najmniej trójką dzieci, poszukujących większego lokum.

Program
Mieszkanie na Start

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo
skonsultować się z Ekspertem Finansowym.

Ocenimy Twoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze Cię na niego przygotujemy.

Nie ryzykuj! Powierz swoją przyszłość profesjonalistom.

Program
Mieszkanie
na Start

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo
skonsultować się z Ekspertem Finansowym.

Ocenimy Twoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze Cię na niego przygotujemy.

Nie ryzykuj! Powierz swoją przyszłość profesjonalistom.

Zapytaj eksperta:

Oblicz ratę kredytu w programie
„Kredyt #naStart”

Dzięki dopłatom, całkowity koszt kredytu w programie „Kredyt #naStart” będzie znacząco niższy. Jeżeli chcesz wiedzieć ile możesz zyskać kupując mieszkanie, przedstawiamy kalkulator do obliczania rat kredytu na Start.

i
Min. 90 tys.
i
Min. 15 lat | Max. 35 lat
i
Wpisz miesięczne zarobki brutto
i
Wpisz powierzchnię użytkową kupowanej nieruchomości
i
Wybierz z listy rozwijanej
i
Wybierz z listy rozwijanej
i
Wybierz z listy rozwijanej

Kredyt bez dopłat

Cały okres spłaty

Oprocentowanie zmienne
Raty równe
Pierwsza rata:
Oprocentowanie:
Kwota do spłaty*:

Program "Na start"

Pierwsze 10 lat

Oprocentowanie stałe
Raty malejące
Pierwsza rata:
Oprocentowanie:

Oprocentowanie zmienne
Raty równe
Rata:
Oprocentowanie:
Kwota do spłaty*:
Oszczędności:
Zostaw kontakt - zobacz swoją kalkulację

Kalkulator porównuje standardowy kredyt hipoteczny spłacany w systemie rat stałych z kredytem udzielanym w ramach projektu programu „kredyt mieszkaniowy #naStart”. Przyjęte oprocentowanie (7,74%) to średnia dla nowo udzielanych kredytów według danych NBP za kwiecień 2024.. Wartości rat i kwoty do spłaty dla „kredytu mieszkaniowego #naStart” zostały wyliczone przy założeniu, że oprocentowania tego kredytu jak i średnia ważona na rynku są sobie równe.

Niniejsze wyliczenie jest wyłącznie symulacją opartą o wskazane w niej parametry i ma charakter wyłącznie poglądowy. Symulacja przedstawia prognozowaną wysokość raty kredytu hipotecznego przy uwzględnieniu założeń projektu rządowego programu dopłat do kredytu mieszkaniowego w ramach rozwiązania „kredytu mieszkaniowego #naStart” – stosownie do postanowień projektu z dnia 05 kwietnia 2024 r. ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart” (Numer projektu UA4) (dalej „Projekt”). Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie z wysokością stopy odpowiadającej wariantowi oprocentowania przyjętym w Projekcie. Maksymalna wysokość kredytu mieszkaniowego #naStart objęta dopłatami do rat jest uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego kredytobiorcy, zgodnie z założeniami Projektu. Dopłata będzie przysługiwała przez okres 10 lat. Kredytobiorca musi spełniać warunki uczestnictwa określone w Projekcie. Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank. W przypadku produktów oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej występuje ryzyko zmiennej stopy procentowej. Zmiana stopy procentowej może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Wzrost stopy procentowej powoduje, że wzrasta wysokość odsetek, a tym samym wysokości całkowitego kosztu kredytu. Przedstawiona symulacja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny oraz innych właściwych przepisów prawa.

*Kwota do spłaty, to suma odsetek i spłaconego kapitału. Zarówno wysokość tych kwot jak i rat wyliczono przy założeniu, że oprocentowanie przez cały okres spłaty będzie na założonym poziomie. W rzeczywistości może się ono jednak zmienić. Wysokość rat „kredytu mieszkaniowego #naStart” wyliczono zgodnie z założeniami tego projektu programu, czyli przez 10 lat spłata odbywa się w ratach kapitałowych i raty są pomniejszane o dopłaty. Od 11 roku spłata odbywa się w ratach stałych i nie są już wypłacane dopłaty. Pole „Oszczędności”, to różnica między kwotą do spłaty w przypadku standardowego kredytu, a kwotą dla kredytu „#naStart”.

Expander jest powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego i nie świadczy usługi doradczej w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Expander wykonuje czynności pośrednictwa kredytowego (kredyty hipoteczne) w zakresie wynikającym z umów agencyjnych zawartych z następującymi bankami: Alior Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Polska Kasa Opieki S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Pocztowy S.A. z siedzibą w Bydgoszczy [zawieszona możliwość składania wniosków], Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank BNP Paribas S.A. z siedzibą w Warszawie, Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, ING Bank Śląski S.A. z siedzibą w Katowicach, mBank S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Handlowy S.A. z siedzibą w Warszawie, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie, Spółdzielczy Bank Rozwoju z siedzibą w Szpietowie, VeloBank S.A. z siedzibą w Warszawie, PKO Bank Hipoteczny S.A. (stan na dzień 06.06.2024r.).

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest program Mieszkanie na start i na czym polega;
 • Mieszkanie na start — dla kogo;
 • kto może liczyć na kredyt hipoteczny 0 procent (kredyt z oprocentowaniem 0 procent);
 • kiedy program wejdzie w życie i jak złożyć wniosek.

Ogromna popularność programu Bezpieczny kredyt 2% zaskoczyła nie tylko jego twórców, ale także banki. Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Banków Polskich wg stanu na 28.12.2023 liczba wniosków wyniosła 101 888, a liczba podpisanych umów kredytowych — 56 942. Z powodu wyczerpania puli środków przeznaczonych na udzielanie preferencyjnych hipotek w styczniu 2024 banki przestały przyjmować nowe wnioski. Już niebawem osoby marzące o własnym M będą mogły skorzystać jednak z nowego rządowego programu określanego mianem następcy Bezpiecznego Kredytu 2% — Mieszkania na start (oficjalna nazwa programu to „Kredyt mieszkaniowy #naStart”). Na czym polega Mieszkanie na start i kto pożyczy pieniądze na preferencyjnych warunkach?

Interesują Cię dokładne wyliczenia? Zobacz nasz kalkulator Mieszkanie na start

Czym jest program Mieszkanie na start?

Mieszkanie na start to rządowy program 10-letnich dopłat do kredytów hipotecznych. Dedykowany osobom, które nie są w stanie zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach, pozwoli znacząco obniżyć wysokość oprocentowania, a co za tym idzie — także kwotę miesięcznej raty. Ile wyniesie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w ramach programu?

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu będzie zależeć od liczby osób w gospodarskie domowym. Ma wynosić:

 • 1,5 % dla gospodarstwa domowego bez dzieci,
 • 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem,
 • 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci,
 • 0% dla gospodarstwa domowego z trójką i więcej dzieci.

Ze względu na tą ostatnią stawkę program czasami jest określany jako „Kredyt 0%”.

Warto dodać, że program dopłat ma objąć również osoby, które sięgną po kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. W takim przypadku dopłaty mają być jednak wypłacane przez 5 lat.

Dopłaty do kredytu – wyłącznie do określonej kwoty kapitału

Kredytobiorcy wnioskujący o finansowanie w ramach programu kredyt naStart mogą kupić nieruchomość o dowolnej wartości. Dopłaty będą obowiązywać jednak jedynie do określonej wartości. Dla gospodarstwa:

 • 1-osobowego będzie to 200 tys. zł,
 • 2-osobowego – 400 tys. zł,
 • 3-osobowego – 450 tys. zł,
 • 4-osobowego – 500 tys. zł,
 • 5-osobowego lub większego – 600 tys. zł.

Przykład. Jeśli osoby prowadzące pięcioosobowe gospodarstwo domowe będą wnioskować o kredyt 0% na zakup mieszkania o wartości 800 tys. zł, preferencyjny kredyt obejmie jedynie wartość 600 tys. zł. Od pozostałych dwustu kredytodawca naliczy koszty w standardowej wysokości.

Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku wskazanej wyżej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, dopłaty będą obowiązywać do kwoty 720 tys. zł, a dla pary bez dzieci 480 tys. zł.

Mieszkanie na start – wymagania

Choć z założenia program ma pomóc Polakom w zakupie swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie na start dla młodych), ma mieć także charakter prorodzinny.

Kredyt z rządową dopłatą będą więc mogły dostać następujące grupy osób:

 • single przed ukończeniem 35 roku życia;
 • pary i małżeństwa bez limitu wieku (niezależnie czy mają dzieci czy też nie);
 • single z co najmniej jednym dzieckiem (bez limitu wieku);
 • osoby, które nie mają i nie miały w przeszłości własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są osoby, które nabyły nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły tą nieruchomość przed ukończeniem 18 lat lub zbyły ją w drodze darowizny, na rzecz osoby nie wchodzącej w skład jego gospodarstwa domowego);

Oprócz wskazanych wyżej wymagań rozpatrując wnioski o kredyt mieszkaniowy 0%, banki będą brały pod uwagę również kryterium dochodowe. Wyniesie ono odpowiednio:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowych lub większych gospodarstw domowych.

W tym przypadku również obowiązują podwyższone limity la części miast. Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku 5-osobowej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, limit wyniesie 27,6 tys. zł. Z kolei para kupująca mieszkanie na start w stolicy będzie miała limit dochodu wynoszący 15,6 tys. zł.

Czy przekroczenie limitu dochodów eliminuje możliwość skorzystania z programu? Na szczęście nie. Wyższe dochody będą skutkować niższymi dopłatami. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, za każdą złotówkę przekroczenia limitu, dopłata zmniejszy się o 50 groszy. W przypadku gospodarstw dwuosobowych i większych — o 25 groszy.

Ograniczenie powierzchni mieszkania #naStart

Kolejny limit dotyczy powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania lub domu. Pełna dopłata przysługuje jeśli ta powierzchnia jest mniejsza niż:

 • 50 m2 dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 75 m2 dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 100 m2 dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 125 m2 dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 150 m2 dla pięcioosobowych gospodarstw domowych;
 • w przypadku jeszcze większych gospodarstw domowych dodajemy kolejne 25 m2 dla każdego dodatkowego członka rodziny.

Przekroczenie tego limitu nadal pozwala korzystać z kredytu naStart. Za każdy m2 nadwyżki ponad limit dopłata miesięczna jest jednak zmniejszana o 50 zł. Dla przykładu jeśli para bez dzieci kupi mieszkanie na start o powierzchni 60 m2, to ich rata będzie wyższa aż o 500 zł (50 zł * 10 m2) od innej pary, która kupi mieszkanie 50 m2 (zakładając taką samą kwotę kredytu, okres spłaty itp.).

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie — kiedy ruszy program?

Jak zapowiedział resort rozwoju i technologii program Mieszkanie na start ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku.

Mieszkanie na start wniosek — jak go złożyć?

Ze względu na fakt, że nabór wniosków rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, dziś nie znamy jeszcze szczegółowych danych na temat procedury wnioskowania. Można się jednak domyślać, że banki będą przyjmowały wnioski o kredyt z programu Mieszkanie na start w tym samym trybie, co wnioski o hipoteki na standardowych warunkach.

Mieszkanie na start — kredyt tylko z pomocą eksperta

Ze względu na utrzymujące się od miesięcy wysokie stopy procentowe, wiele osób szuka dziś możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Choć otrzymanie kredytu mieszkaniowego 0 procent w ramach rządowego programu będzie możliwe jedynie dla największych gospodarstw domowych, warunki przygotowane dla pozostałych grup beneficjentów wciąż będą bardzo atrakcyjne. Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, by za kilka miesięcy otrzymać kredyt hipoteczny na lepszych warunkach— skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera podpowie Ci, jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Pomoże wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania, skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, jego wsparcie będzie dla Ciebie zupełnie darmowe.

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze się na niego przygotować.

Umów się na rozmowę
Administratorem danych osobowych jest Expander Advisors Sp. z o.o., który przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności

Zgodnie z materiałami rządowymi, program został określony jako kredyt mieszkaniowy „#naStart”. Użyte w tekście sformułowania „mieszkanie na start” oraz „kredyt 0 procent”, mają na celu przedstawienie programu w bardziej zrozumiałej formie.