Sprzedaż i umorzenia w krajowych funduszach inwestycyjnych

Według rzeczywistych danych pochodzących z krajowych TFI, październik przyniósł zdecydowany wzrost napływu nowych środków do funduszy inwestycyjnych.

Różnica między wartością jednostek nabytych oraz umorzonych przez klientów 271 funduszy wzrosła w minionym miesiącu o +38% do poziomu 1,76 mld PLN. Miesiąc wcześniej napływ netto wyniósł niespełna 1,3 mld PLN.

Od początku roku Polacy powierzyli funduszom oferowanym przez krajowe TFI ponad 33,2 mld PLN. W całym ubiegłym roku różnica pomiędzy sprzedażą i umorzeniami dla wszystkich funduszy obecnych na naszym rynku wyniosła 25,2 mld PLN.

Październikowe dane pokazują iż niepewna sytuacja na rynkach kapitałowych, w tym na polskiej giełdzie, wpływa na mniejsze zainteresowanie Polaków operacjami na jednostkach funduszy. Wartość sprzedanych jednostek spadła o -10% do najniższego poziomu w tym roku, osiągając 7,4 mld PLN. Znacznie szybciej kurczyła się wartość transakcji odkupu, które w październiku wyniosły 5,6 mld PLN.

Sprzedaż jednostek funduszy liczona od początku tego roku wzrosła w październiku do poziomu 110 mld PLN, a wartość umorzeń przekroczyła 77 mld PLN.

Tomasz Publicewicz, Analiz Online

Opcje dostępności

Wysoki kontrast
Czytaj stronę
Kliknij aby czytać
Podświetlenie linków
TT
Duży Tekst
Odstępy między tekstami
Zatrzymaj animacje
Ukryj obrazy
Df
Przyjazny dla dysleksji
Kursor
Struktura strony