Rekordowy wzrost LIBORu

Koszty krótkoterminowych pożyczek na rynku międzybankowym gwałtownie podskoczyły w czwartek, notując rekordowy dzienny wzrost w przypadku euro i największy od 10 lat wzrost w przypadku dolara. 1-miesięczny LIBOR dla euro zwiększył się o 64 pkt bazowe, do 4,81%. To najwyższy poziom od maja 2001 roku. Z kolei koszt miesięcznej pożyczki w dolarach wzrósł o 40 pkt. bazowych, do 5,23%.

Wzrost stopy kredytu jest efektem obaw o sytuację instytucji finansowych dotkniętych skutkami kryzysu na rynku instrumentów powiązanych z kredytami hipotecznymi. Odpisy z tego tytułu przekroczyły już 60 mld USD, a według prognoz OECD, mogą osiągnąć poziom 300 mld USD. Zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę ma związek z zamykaniem pozycji bilansowych na koniec roku.

Poza tym, bank Anglii poinformował dziś, że udzieli bankom mającym problemy z płynnością kolejnej pożyczki. Aukcja funduszy zaplanowana jest na 6 grudnia. Przyłączył się tym samym do działań EBC, który zapowiedział w zeszłym tygodniu, że będzie tak długo wspierał banki, jak to będzie konieczne. Wzrosły tez wczoraj koszty pożyczek 3-miesiecznych. Stopa LIBOR dla euro wzrosła do 4,787%, tj do poziomu notowanego ostatnio na początku października.

Polaków najbardziej interesuje LIBOR dla franka szwajcarskiego. 1-miesięczny podskoczył dziś do 2,67%, a 3-miesięczny do 2,75%. Jest on ważny, ponieważ stanowi postawę do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych w tej walucie, które są w Polsce bardzo popularne. Ten wzrost, jeśli utrzyma się przez okres kilku tygodni, może wpłynąć na podniesienie oprocentowania tych kredytów. To kolejna, po wczorajszej podwyżce stóp przez RPP, zła informacja dla naszych kredytobiorców.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch składowych:

  • rynkowej stopy procentowej, dla kredytów we frankach szwajcarskich jest to stawka LIBOR. Sam indeks LIBOR występuje w kilku „odmianach”. Na przykład LIBOR 3-miesięczny wynosi 2,75 proc., a 6-miesięczny 2,80 proc., a oba są przez banki wykorzystywane. Część banków bierze pod uwagę stawki aktualnie obowiązujące inne banki obliczają własne indeksy na bazie danych historycznych. W efekcie na przykład 3-miesięczny LIBOR w mBanku wynosi 2,78 proc., podczas gdy w Lukas Banku 2,67 proc.. Różnice pomiędzy bankami są tym większe, im częściej zmieniają się stopy procentowe – wtedy banki w różnym tempie dostosowują się do zmian.
  • marży, którą jest stała i stanowi wynagrodzenie banku za udzielenie kredytu.

Paweł Majtkowski
Expander