Podwyżka stóp była konieczna, aby osiągnąć cel inflacyjny – NBH

28.11.Budapeszt (PAP/Bloomberg) – Podwyższenie głównej stopy procentowej na Węgrzech było konieczne, aby osiągnąć w 2005 roku cel inflacyjny, poniżej 4 proc. – uzasadnił w piątek swoją decyzję bank centralny tego kraju.

Bank centralny Węgier (NBH) nieoczekiwanie zdecydował w piątek o podwyższeniu swojej głównej stopy procentowej o 300 punktów bazowych, do 12,5 proc., z 9,50 proc.

Bank wyjaśnił, że podwyżka była konieczna, aby ustabilizować forinta na poziomie, który umożliwi osiągnięcie zakładanego celu inflacyjnego.

NBH uzasadnił też swoją decyzję wysokim deficytem w finansach publicznych i szybko rosnącym wolumenem kredytów detalicznych zwiększających deficyt w obrotach bieżących.

Jeszcze przed tą podwyżką główna stopa procentowa na Węgrzech była na najwyższym poziomie w porównaniu z innymi krajami, które w 2004 r. staną się członkami Unii Europejskiej.

Decyzję NBH poparło węgierskie Ministerstwo Finansów.

„Węgierski rząd nie ma interesu w znaczącym osłabieniu forinta i dlatego popiera działania banku, nawet tak bardzo drastyczne” – napisał w komunikacie Csaba Laszlo, minister finansów Węgier.

„Ani makroekonomiczne fundamenty, ani perspektywy gospodarcze dla Węgier nie uzasadniają obserwowanego w ostatnich dniach osłabienia się forinta” – ocenił Laszlo.

Forint umocnił się po decyzji NBH do 263,91 za euro, z 266,57 w czwartek po południu. Bezpośrednio przed dzisiejszym spotkaniem NBH forint osłabił się nawet do 269 za euro.

Przed decyzją banku centralnego forint osłabił się w ciągu ostatnich trzech sesji wobec euro o prawie 2 proc.

„Nie spodziewaliśmy się, że do tego dojdzie” – powiedział po decyzji NBH Gyorgy Kovacs, analityk węgierskiego oddziału DZ Bank.

„Aż taka podwyżka stóp procentowych była o wiele wyższa, niż mógł zdyskontować rynek. Jeśli już, to myśleliśmy, że będzie to 150 punktów bazowych” – powiedział Kovacs.

„Jest bardzo duża różnica pomiędzy główną stopą procentową na Węgrzech, a tą w strefie euro wynoszącą 2 proc., aby zachęcić inwestorów i wesprzeć forinta” – ocenił analityk DZ Bank.

„Jednak, aby poprawić nastawienie rynku potrzeba więcej dobrych danych makroekonomicznych o stanie węgierskiej gospodarki” – stwierdził.

Piątkowa decyzja NBH całkowicie zaskoczyła węgierskie banki.

„Decyzja banku centralnego całkowicie zaskoczyła nas” – powiedział Rezso Nyers, szef Węgierskiego Związku Banków. Dodał, że decyzja będzie miała poważny wpływ na zyski banków.(PAP)

aj/ kacz/