Bankomat zniechęca do odwiedzenia oddziału
Bankomaty coraz częściej, oprócz tradycyjnej funkcji wypłaty gotówki, służą do wykonywania innych operacji: sprawdzania salda, drukowania wykazu ostatnich operacji, zakładania lokat i wpłacania gotówki na konto. Jest to wygodne dla klientów, którzy nie mają czasu na stanie w kolejkach w oddziałach banku, a także dostępu do swojego konta przez internet lub telefon. W niektórych bankomatach można również doładować karty do telefonów komórkowych.
Wiele banków wprowadziło już w swoich bankomatach funkcję depozytową. Jeśli nie w całej sieci, to przynajmniej w wybranych punktach. By wpłacić pieniądze lub założyć nową lokatę, wystarczy zapakować banknoty do koperty i wrzucić w specjalną szczelinę w bankomacie. Nie ma niebezpieczeństwa, że na nasze konto trafi inna suma niż ta, która faktycznie została zdeponowana, ani tego, że powędruje na nieodpowiedni rachunek.
Procedura składania depozytów przez bankomat jest tak zorganizowana, żeby wykluczyć możliwość zaistnienia pomyłki. Po wczytaniu karty i podaniu PIN-kodu bankomat wydaje kopertę, która jest automatycznie powiązana z kontem klienta, dzięki czemu pieniądze zostają zaksięgowane na odpowiednim rachunku. Koperty są otwierane „komisyjnie”, co pozwala wyeliminować ewentualne przypadki nieuczciwości pracowników lub zwyczajne ludzkie pomyłki.
W przypadku składania dyspozycji bezgotówkowych, np. zlecenia stałego, oprócz koperty depozytowej otrzymujemy formularz dyspozycji, który po wypełnieniu i włożeniu do koperty wrzucić trzeba do bankomatu. Oczywiście wszystkie operacje są dostępne w ramach rachunku, do którego wydano kartę, za pomocą której realizowana jest operacja.
Zazwyczaj procedura składania dyspozycji przez bankomat wygląda następująco:
Po wsunięciu karty i podaniu PIN-u wybiera się rodzaj operacji. W przypadku płatności za rachunki, trzeba wybrać rachunek wierzyciela, podać kwotę płatności, a następnie potwierdzić transakcję. Podobny tryb obowiązuje przy dokonywaniu przelewów. Należy wybrać rachunek banku, na który ma nastąpić transfer funduszy, a następnie podać kwotę i potwierdzić transakcję.
Za skorzystanie z funkcji depozytowej nie pobiera się opłat, ale niezależnie od tego pobierane są prowizje, określone w taryfie, wynikające z treści złożonej dyspozycji. W Banku Millennium (w bankomatach Millennium oraz sieci Euronet) można za pośrednictwem bankomatu dokonać płatności na uprzednio zdefiniowane rachunki, sprawdzić stan oraz historię swojego rachunku, uzyskać dane o 10 ostatnich operacjach, a także zmienić PIN- kody.
W Pekao S.A., w wybranych bankomatach, można przez funkcję depozytową zrealizować wpłaty na rachunki, otworzyć lokatę terminową, zmienić termin lub kwotę zlecenia stałego, złożyć dyspozycję nowego zlecenia stałego, zrobić przelew środków na dowolny rachunek wskazany w dyspozycji depozytowej, a także doładować karty SIMPLUS, POP i TAK TAK. Wpłaty gotówkowe mogą być dokonywane w złotych lub walutach wymienialnych. Wpłaty bezgotówkowe mogą być wykonane przy użyciu czeku imiennego. Na życzenie posiadacza karty bankomat może wydrukować potwierdzenie przyjęcia dyspozycji depozytowej.
W Banku Handlowym przez bankomaty można, poza wypłatą gotówki, dokonać przelewu zewnętrznego na uprzednio zdefiniowane rachunki, dostępna jest krótka historia konta, czyli wydrukowanie ostatnich transakcji oraz zmiana PIN-u.
Wybrane bankomaty PKO BP umożliwiają otwarcie lub likwidację lokaty, złożenie lub odwołanie zlecenia stałego, zmianę terminu lub kwoty zlecenia stałego. Można również zrealizować przelew, a także złożyć zamówienie na blankiety czekowe, a nawet wniosek o udzielenie kredytu odnawialnego.
Monika Krześniak, Gazeta Prawna