Bank Pekao i Deutsche Bank przyciągają małe firmy
Bank Pekao SA i Deutsche Bank PBC poprawiły swoje oferty kredytowe skierowane dla firm małych i średnich. Deutsche Bank PBC przygotował dla firm średnich, prowadzących pełną księgowość wielozadaniową linię kredytową, która umożliwia kredytowanie klienta wieloma produktami w ramach jednej umowy ramowej oraz wspólnego zabezpieczenia.
Dodatkowo bank wprowadza uproszczenia w procesie kredytowym dla małych firm. Przedsiębiorcy starający się o kredyt zostają zwolnieni z konieczności sporządzania prognoz finansowych, a bilans i rachunek wyników mogą przedstawić w formie skróconej. Decyzja o zdolności kredytowej opierać się będzie na obliczeniu analogicznym jak w przypadku pożyczek udzielanym osobom fizycznym (minimalne kwoty na osobę w rodzinie, wliczenie dochodów uzyskiwanych przez współmałżonka) w związku z czym znacznemu skróceniu ulegnie proces rozpatrzenia wniosku.
Bank Pekao SA natomiast startuje ze zmodyfikowaną ofertą dla małych firm i tzw. mikroprzedsiębiorstw. Bank upraszcza procedurę związaną z uzyskiwaniem kredytu w rachunku bieżącym, przygotowuje pakiet dla nowych klientów, a wkrótce uruchomi elektroniczny kanał dostępu do kont firmowych. Zwiększona atrakcyjność obsługi rachunków w segmencie MSP polega przede wszystkim na przyspieszeniu procesu podejmowania decyzji przy udzielaniu kredytów w rachunku bieżącym.
Bank przygotowuje także nowy produkt – kredyt inwestycyjny związany z Sektorowym Program Operacyjnym „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”. Będzie to kredyt dwuwariantowy: pierwszy opiera się na finansowaniu inwestycji jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku o środki z programu pomocowego UE, a w drugim przypadku bank czeka z uruchomieniem kredytu do momentu, w którym kredytobiorca dostanie dotację. Okres kredytowania wynosi od 1 do 5 lat.
Deutsche Bank PBC przygotował również ofertę kredytu dla wybranych grup zawodowych. Lekarzom oraz kancelariom adwokackim prowadzącym własną działalność minimum 3 lata bank proponuje kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 100 tys. zł niezależnie od dokonywanych obrotów na rachunku bankowym lub wykazywanych przychodów z działalności. W tym przypadku ocena zdolności kredytowej oparta jest o aktywa klienta wykazane w deklaracji majątkowej oraz o wartość zabezpieczenia (hipoteka lub aktywa płynne).