Coraz mniej pieniędzy w funduszach inwestycyjnych
Maj był kolejnym miesiącem potwierdzającym spadek zainteresowania Polaków lokowaniem w funduszach inwestycyjnych. Napływ netto był ponownie ujemny, przewaga umorzeń nad wpłatami była pod względem wartości zbliżona do kwietnia. Na ogólny wynik wpłynęła m.in. niekorzystna relacja wpłaty-umorzenia w TFI Skarbiec oraz jeden z najsłabszych wyników TFI Pioneer Pekao.
Ujemne saldo napływów wystąpiło tylko w 4 działających na polskim rynku TFI, to najlepszy wynik od lipca 2003 roku, co potwierdza tezę o spadku popytu na jednostki funduszy, a nie o wzroście zainteresowania umorzeniami. Majową rywalizację o środki klientów wygrało TFI DWS Polska, tuż za nim uplasowało się TFI BZ WBK AIB.
Maj pokazał, że inwestorzy co raz mniej chętnie inwestują w fundusze działające na rynku akcji. Kolejny miesiąc był też niekorzystny dla funduszy zagranicznych papierów dłużnych. Sytuacja zaczęła się poprawiać grupie funduszy polskich papierów dłużnych, mimo że saldo wpłat i umorzeń jest w niej ciągle ujemne.
Na koniec maja aktywa 135 funduszy działających na polskim rynku wyniosły 34,86 mld zł i były o 1,3 proc. niższe niż miesiąc wcześniej.
Analizy Online