Niemcy z wysokim wzrostem gospodarczym w 2015 roku – z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Kraje rozwijające się i biedne wywalczyły sobie lepsze miejsce w globalnej gospodarce. Bogaci ustąpili – zmniejszą wsparcie dla rolników. Historyczne porozumienie handlowe WTO to już fakt. O północy w sobotę w Genewie na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) bogaci i biedni porozumieli się jak obniżać cła i bariery pozacelne w handlu światowym. Porozumienie zawarte na forum WTO w ramach Rundy z Dauhy ma pozwolić krajom najbiedniejszym zaistnieć na światowym rynku.

Miniony miesiąc w niczym nie przypominał byczego początku wakacji sprzed roku. Obroty spadły, a indeksy były niechętne do większych zmian. Rok temu o tej porze roku mało kto z inwestorów myślał o wakacjach – rozpędzone indeksy rosły z tygodnia na tydzień, a inwestorzy przecierali oczy ze zdumienia. Okres dynamicznych wzrostów na warszawskiej giełdzie to jednak przeszłość. Portfele inwestorów są już wypchane akcjami po brzegi, a sami gracze czekają tylko na odpowiedni moment do często bardzo zyskownej sprzedaży akcji. Od prawie trzech miesięcy trwa więc okres wyczekiwania. Służy temu sezon urlopowy, który w lipcu przełożył się na mniejszą aktywność inwestorów na warszawskim parkiecie.

Wzrost gospodarczy w Niemczech może w przyszłym roku wynieść nawet 3 proc. W poprzednich latach niemieckie PKB rósł wolniej niż 1 proc. rocznie. Norbert Walter, naczelny ekonomista Deutsche Banku, uważa, że pierwsze oznaki nadchodzącego ożywienia już się pojawiły. Chodzi przede wszystkim o rosnący eksport. Popyt wewnętrzny jest wciąż niski z powodu dużego bezrobocia.

Brytyjski bank HBOS rozważa zakup innego angielskiego banku Abbey National. Jego przejęciem jest też zainteresowany hiszpański bank Santander Central Hispano. Rzecznik HBOS poinformował w niedzielę, że nie podjęto jeszcze żadnych decyzji. HBOS nie zadeklarował też, ile może zapłacić za Abbey National. Niektórzy inwestorzy mają nadzieję, że oferta HBOS będzie wyższa niż proponowane przez Santandera 8 mld funtów szterlingów (ok. 12,1 mld euro).

Rzeczpospolita:

O licencję na sprzedaż ubezpieczeń rolnych zamierzają wystąpić we wrześniu założyciele Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „Wspólnota”.  Jest wśród nich m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W Polsce 9 ubezpieczycieli wybrało działalność w formie TUW.

Jeżeli cała Unia Europejska nie zgodzi się na rozpoczęcie procesu harmonizacji podatków od zysków przedsiębiorstw, to kilka krajów samodzielnie rozpocznie taki proces – zapowiedział niemiecki minister finansów Hans Eichel. Według niego może się na to zdecydować 8 lub więcej z 25 państw Unii.

Niemcy, Wielka Brytania i Holandia zapowiedziały, że nie zgodzą się na budżet zaproponowany przez Brukselę. Według Komisji Europejskiej wydatki Unii w latach 2007 – 2013 powinny przekroczyć bilion euro. Najwięksi płatnicy żądają cięć.

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł ponownie o 1,3 punktu. To drugi miesiąc jego korekty po boomie gospodarczym związanym z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Kolejne miesiące powinny już w sposób bardziej realny obrazować rzeczywiste tendencje rozwojowe gospodarki, pozbawione wpływu szoku, jakim było przystąpienie do UE.

Gazeta Prawna:

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisu Ordynacji podatkowej mówiącego o natychmiastowej wykonalności decyzji podatkowych.

Nową definicję przedsiebiorcy wprowadziła uchwalona 2 lipca br. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Według niej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która na podstawie innych ustaw posiada zdolność prawną i wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorcę uznawani są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Nowa definicja nie posługuje się już pojęciem zawodowego charakteru prowadzonej działalności.

Pracownicy w Niemczech zaczynają akceptować fakt, że ich roboczy tydzień będzie dłuższy. To zwycięstwo zdrowego rozsądku – oświadczył kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w reakcji na porozumienie osiągnięte ostatnio w fabryce Mercedesa koncernu DaimlerChrysler. Pracownicy zgodzili się tam na otrzymywanie w przyszłości niższego wynagrodzenia przy wydłużonych godzinach pracy w zamian za gwarancje zatrudnienia do 2012 r. Wcześniej podobny układy zawarto w Siemensie.
W Niemczech standardowy, 35-godzinny tydzień pracy – wobec 37 godzin w Wielkiej Brytanii i 40 godzin w USA – jest wynikiem negocjacji.

Puls Biznesu:

Energetyka, farmacja, chemia, kolej – o losach tych branż decydują porozumienia związkowców z rządem. Pracodawcy będą protestować. Ostatnie miesiące pokazują, że związki zawodowe nadal są w Polsce realną siłą, zwłaszcza w spółkach skarbu państwa. Przekształcenia w kolejnictwie, chemii i farmacji zależą od ich akceptacji, a ostateczne decyzje często podejmowane są wręcz pod ich dyktando.

Postawiona w stan upadłości na początku roku mielecka spółka Melex nie czekała długo na nowego właściciela. Anna Brzozowska, syndyk masy upadłościowej, podpisała umowę sprzedaży. Według Andrzeja Ciacha, sędziego komisarza sądu rejonowego w Tarnobrzegu, na inwestora dla producenta wózków elektrycznych wybrano Dorotę i Andrzeja Tyszkiewiczów z Warszawy. Ten ostatni na przełomie lat 80. i 90. był dyrektorem FSO. Małżeństwo zobowiązało się zapłacić 5,6 mln zł. Umowa ma zostać podpisana do końca sierpnia.