SLD zapowiada zmiany w podatkach – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Lider SLD Krzysztof Janik zapewnia: Sojusz sprawi, by osoby najmniej zamożne mogły sobie kupić „więcej chleba, cukru czy smalcu”. SLD chce podnieść podatki dobrze zarabiającym i obniżyć osobom z niskimi dochodami. – Mamy taką wizję: wszyscy, którzy mają świadczenie lub wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej, czyli 824 zł miesięcznie, dostaną zwolnienie od podatku. Będzie ono równe kwocie otrzymywanego świadczenia lub wynagrodzenia – zdradził nam przewodniczący Sojuszu.
Niejasne kryteria oceny sprawiły, że większość polskich zakładów mięsnych nie może od dziś wysyłać swoich towarów do Rosji. – Żaden transport z polskimi artykułami spożywczymi nie został do tej pory z granicy zawrócony – uspokaja dr Jacek Leonkiewicz, rzecznik głównego lekarza weterynarii
– Ministerstwo Finansów uruchomi 1 października nową formę oszczędzania na emeryturę w ramach indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Będą to konta, na których można będzie gromadzić obligacje – poinformował w środę dyrektor departamentu długu publicznego resortu finansów Arkadiusz Kamiński.
Portal Wirtualna Polska uruchomi swój numer dostępowy do internetu. W tym projekcie partnerem portalu – należącego w 80 proc. do grupy TP SA – jest alternatywny operator telekomunikacyjny Energis
Rzeczpospolita:
Chociaż dochody mieszkających na prowincji Polaków należą do najniższych w Unii Europejskiej, część firm nastawiła się na robienie interesów jedynie na wsi i w niewielkich miejscowościach. Ich mieszkańców stać na zakupy przeważnie dzięki sprzedaży ratalnej czy na kredyt.
Ekonomiści i analitycy giełdowi pozytywnie oceniają perspektywy naszej gospodarki. Coraz rzadziej mówi się o ryzyku, że ożywienie gospodarcze może mieć charakter przejściowy. Nadzieje na trwały wzrost widać także w prognozach sprzedaży części spółek giełdowych, choć nie do końca pokrywają się one z przewidywaniami makroekonomistów.
Oszczędzanie w indywidualnych kontach emerytalnych to od 1 września jedyna możliwość oszczędzania bez płacenia podatku od zysków kapitałowych. Ma to zachęcić do systematycznego i długoterminowego oszczędzania. Choć pozornie atrakcyjniejszą ulgą dla klientów byłoby zwolnienie z podatku dochodowego kwot przeznaczonych na długoterminowe oszczędzanie, to i tak zwolnienie, szczególnie przy długim okresie oszczędzania i wysokich stopach zwrotu, przemawia za skorzystaniem z tej oferty. Zgodnie z prostą zasadą życiową, jeżeli istnieje możliwość uniknięcia jakiegoś podatku, to zwykle warto z niej skorzystać.
Kilkanaście towarzystw sprzedających polisy na życie przygotowało nową ofertę dla osób, które zdecydują się założyć u nich indywidualne konto emerytalne. Z ostatnich badań Pentora wynika, że 16 procent ankietowanych wybierze do prowadzenia IKE właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe. 40 procent pytanych jeszcze się waha.
Większość biur maklerskich nie jest na razie zainteresowana tworzeniem indywidualnych kont emerytalnych, choć niektóre będą sprzedawać IKE w ramach bankowych grup kapitałowych, do których należą. Skonkretyzowane plany oferty IKE mają DM BZ WBK oraz BDM PKO BP. Na razie nie chcą zdradzać szczegółów.
Wstępne informacje wskazują, że najszerszą ofertę indywidualnych kont emerytalnych przygotowują towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Do wyboru będzie kilkadziesiąt funduszy, co oznacza, że wybór będzie niełatwy. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na opłaty, ale istotniejszy jest wybór produktu dopasowanego do indywidualnych oczekiwań klienta.
Gazeta Prawna:
Nowe prawo telekomunikacyjne wchodzi w życie z czteromiesięcznym opóźnieniem, co nie oznacza, że z dniem jutrzejszym zacznie faktycznie działać. Wiele nowych rozwiązań nie może zacząć funkcjonować z powodu braku aktów wykonawczych. Pojawiają się też pierwsze wątpliwości dotyczące stosowania ustawy.
Parkiet:
Do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafił wniosek o utworzenie pierwszego w Polsce „umbrella fund”, czyli funduszu z wydzielonymi subfunduszami. Złożył go Skarbiec. – Chcemy utworzyć „umbrella fund” składający się z trzech subfunduszy – mówi Piotr Kuba, członek zarządu Skarbca. TFI będzie odpowiedzialne za zarządzanie pieniędzmi inwestorów, ale sam produkt będzie oferowany pod marką innej instytucji finansowej (jest taki przypadek na rynku: BZ WBK AIB zarządza funduszem, który jest sprzedawany pod marką Lukas Banku; nie jest to jednak „umbrella”).