W weekend bank może utrudnić ci robienie zakupów
W weekendy zwykle nadrabiamy wszystkie obowiązki, na które nie starcza nam czasu podczas dni pracujących. Przykładowo, wiele osób w soboty i niedziele wybiera się na większe zakupy. Może to jednak powodować pewien problem. Jeśli na podstawowym koncie zabraknie nam pieniędzy, zwykle decydujemy się wykorzystać środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym. Niestety, klienci części banków nie będą mogli zrealizować transferu pomiędzy rachunkami aż do poniedziałku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wyjątki. W większości przypadków przelewy wewnątrz banku są realizowane natychmiast.
Bankami, których systemy odpoczywają w weekendy są Bank BPH i Deutsche Bank. W pierwszym z nich przelew wewnętrzny można zlecić najpóźniej w piątek do godziny 20:00, w drugim natomiast tylko do 19:00. Wolną niedzielę ma natomiast Bank Pocztowy. Tam można składać dyspozycję w soboty do godziny 16:00. Te zlecone później zostaną zrealizowane dopiero w poniedziałek. Warto też dodać, że systemy wymienionych banków nie pracują również podczas dni świątecznych, np. zbliżającego się Bożego Ciała (4 czerwca). Wtedy co prawda większość sklepów także jest nieczynna, ale pieniądze mogą być nam niezbędne na przykład gdy zabraknie nam benzyny w samochodzie.
Między bankami za pomocą przelewów ekspresowych
Podobny problem czeka trzymających środki w innej instytucji niż ta, w której posiadają kartę. Zdarza się to osobom decydującym się np. na otwarcie atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego w jednym banku, a jednocześnie posiadającym w innym rachunek podstawowy z kartą. Standardowe przelewy między różnymi instytucjami są realizowane jedynie w dni robocze. W tym przypadku jednak z pomocą przychodzą tzw. przelewy ekspresowe, realizowane także w weekendy.
W niektórych bankach do wyboru mamy aż 2-3 rodzaje przelewów ekspresowych. Mogą to być: Express Elixir, SORBNET oraz te realizowane za pośrednictwem firmy Blue Media. Zwykle są one nieco droższe od standardowych przelewów. Najwięcej trzeba zapłacić za SORBNET – może on kosztować nawet 50 zł, nawet jeśli transakcja dotyczy niewielkiej kwoty. Trzeba jednak dodać, że transfery ekspresowe są realizowane tylko wtedy, gdy pracuje system bankowy. Tak więc jeśli będziemy chcieli przelać pieniądze do lub z BPH czy Deutsche Banku to w weekend to się nie uda nawet za ich pośrednictwem.
Co jeżeli pieniądze są, ale nie można z nich skorzystać?
Zdarza się również, że posiadamy pieniądze na rachunku, ale transakcja zostaje odrzucona gdy próbujemy zapłacić kartą. W takiej sytuacji przyczyną nie musi wcale być brak środków na koncie, ale np. zbyt niskie limity bezpieczeństwa. Część banków automatycznie wysyła informację smsem jeśli problem właśnie na tym polega. Na szczęście limity zwykle można podwyższyć nawet w weekend dzwoniąc na infolinię banku lub samodzielnie zmienić je w serwisie internetowym.