NBP, KNUiFE i KPWiG będą tropić finansowe konglomeraty

 

W czwartek, 7 lipca 2005 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Koordynacyjnego ds. Konglomeratów Finansowych. Celem Komitetu, składającego się z przedstawicieli Komisji Nadzoru Bankowego, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, jest koordynacja nadzoru nad grupami finansowymi.

W trakcie pierwszego posiedzenia Komitetu na jego przewodniczącego wybrano Leszka Balcerowicza, prezesa NBP i przewodniczącego KNB oraz podpisano regulamin prac Komisji w formie wielostronnego porozumienia zawartego pomiędzy krajowymi organami nadzoru. Prześledzono również działalność tego typu ciał w innych państwach.

Powstanie Komitetu wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2002/87/EC) w sprawie dodatkowego nadzoru instytucji i firm wchodzących w skład konglomeratu finansowego. Powołanie Komitetu w Polsce uregulowała Ustawa o nadzorze ubezpieczającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego, która weszła w życie 13 czerwca 2005 r.

Zgodnie z ustawą głównym celem spotkań Komitetu będzie omówienie dokonywanych okresowo przeglądów sektorów finansowych pod kątem występowania grup finansowych mogących spełniać kryteria dla konglomeratów finansowych.

Komitet będzie sporządzał sprawozdania ze swoich posiedzeń zawierające m.in. informację o działających w Polsce konglomeratach finansowych, właściwych dla nich koordynatorach oraz o grupach finansowych, które w drodze wyłączeń nie podlegają nadzorowi uzupełniającemu.