Rachunki bieżące najpopularniejsze
Jedna trzecia dorosłych Polaków nie korzysta z żadnych produktów finansowych. Do najpopularniejszych należą bankowe rachunki bieżące. Ma je 44 proc. rodaków.
Co trzeci taki rachunek prowadzi PKO BP – wynika z badań Forrester, udostępnionych „Rz”. 13-proc. udział w rynku ma Pekao SA, a 10 proc. ING Bank Śląski. – Rachunki bieżące są jednym z najszybciej rozwijających się produktów. Jednak o poziomie sprzedaży nie decydują wyłącznie ci, którzy je dopiero otwierają. Co trzeci rachunekbieżący jest zakładany przez osobę, która już takie konto posiada – wynika z badań.
W Polsce 45 proc. dorosłych mieszkańców ubezpiecza się. Najwięcej, bo 30 proc., wykupuje polisę na życie. Tylko 22 proc. konsumentów oszczędza lub inwestuje. Co dziesiąty odkłada pieniądze na rachunkach oszczędnościowych, a 15 proc. samodzielnie inwestuje w swoje dochody emerytalne niezależnie od państwowego systemu emerytur.
– Badanie pokazuje wyraźnie, jak polska wersja kapitalizmu steruje konsumentami. Polacy są skłonni do podejmowania większego ryzyka, by szybciej się „dorobić”. Jednocześnie troska o długoterminowe zabezpieczenie materialne powoduje, że prawie tak samo często jak obywatele Unii Europejskiej korzystają z produktów takich jak ubezpieczenie na życie czy fundusze emerytalne – twierdzi Maciej Majewski z Deloitte Konsulting.
Z sondażu wynika, że 85 proc. dobrze sytuowanych Polaków (dochody netto w miesiącu na gospodarstwo domowe minimum 1800 zł) korzysta z produktów finansowych. – Wydaje się, że banki nie darzą odpowiednim zainteresowaniem osób średniozamożnych. Aż jedna trzecia z nich nie korzysta z żadnych produktów finansowych – wynika z badań.
Przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług finansowych najczęściej Polacy kierują się poradą rodziny i znajomych. Z rezerwą odnoszą się do innych źródeł – zaledwie 8 proc. wierzy rekomendacjom bankowców, a tylko 3 proc. reklamom i materiałom marketingowym.
a.my., Rzeczpospolita