Jeden przetarg zamiast setek mniejszych – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Jeden wielki przetarg zamiast setek drobnych. To pomysł rządu, który chce stworzyć nową na polskim rynku zamówień publicznych instytucję – centralnego zamawiającego. Kupowałby on towary i usługi dla wszystkich państwowych urzędów i instytucji. Według rządu przyniosłoby to duże oszczędności. Posłowie PO ostrzegają: z rynku mogą wypaść nieduże firmy.
Jeśli w ostatnim półroczu spóźniłeś się choćby dzień z zapłatą składki chorobowej, ZUS nie wypłaci ci zasiłku, a zgromadzone składki przepadną. Po interwencji „Gazety” posłowie PO i PiS zajmą się naprawą przepisów.
Ubiegły rok był najlepszy w historii Grupy Lotos. Firma zarobiła na czysto 640 mln zł. Mimo że wynik jest zgodny z prognozami paliwowej spółki, to nie zachwycił analityków.
Bruksela ujawnia szczegóły działania Europejskiego Funduszu dostosowawczego do efektów globalizacji. Co rok będzie mogło z niego skorzystać nawet 50 tys. europejskich bezrobotnych. Pomoc będzie wypłacana także w postaci zasiłków
Rzeczpospolita
Jeśli Polska nie zmniejszy deficytu budżetowego, to grożą jej sankcje. Zdaniem Komisji Europejskiej nasz kraj powinien także wyznaczyć datę wprowadzenia euro.
Minister transportu i budownictwa zrezygnował z wyboru prywatnych firm do zarządzania nowymi odcinkami autostrad.
Dzisiaj powinno się rozstrzygnąć, kto będzie kierował LOT, największym polskim przewoźnikiem lotniczym – uważa przewodniczący rady nadzorczej spółki Władysław Bartoszewski.
Banki mają co świętować. Ich zysk netto za ubiegły rok wyniósł 9,2 mld złotych i był o prawie jedną trzecią większy niż w 2004 roku.
Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć podatkowe grupy kapitałowe, przyspieszyć amortyzację, sprecyzować, czym jest przychód, a czym koszty jego uzyskania. Wszystko po to, aby ulżyć przedsiębiorcom.
Gazeta Prawna
Wbrew zaleceniom Ministerstwa Finansów urzędy skarbowe nie chcą umarzać odsetek od podatku, który należało zapłacić przy sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego. Tymczasem resort finansów zastanawia się nad stworzeniem mechanizmu zwrotu odsetek, tak by pracownicy banku nie musieli walczyć o nie w sądach.
Mimo ambitnej strategii, w styczniu na rynku pracy krajów Unii Europejskiej nie zaszły żadne zmiany. Stopa bezrobocia dalej wynosi 8,5 proc., w Polsce jest dwukrotnie wyższa.
Miesiąc temu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, że odebranie kobietom prawa do równoczesnego pobierania zasiłku wychowawczego i macierzyńskiego jest niezgodne z konstytucją. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowało jednak niezbędnej instrukcji dla ZUS dotyczącej zasad wypłat zaległych świadczeń.
Parkiet
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała wczoraj, że wyłoni kandydatów na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w drodze konkursu. Od poniedziałkowego werdyktu sądu administracyjnego p.o. prezesa UKE nie podejmuje decyzji. Liberalizacja rynku opóźni się, a status quo jest korzystne dla Telekomunikacji Polskiej.
Komisja Nadzoru Bankowego zaprosiła Alessandro Profumo, prezesa UniCredito na najbliższe posiedzenie – dowiedział się PARKIET. Niewykluczone że prezes spotka się również z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Wczoraj zakończyło się wezwanie na akcje BPH, ogłoszone przez włoski bank.
Rentowność polskich obligacji spadła w środę przed południem do nowego, rekordowo niskiego poziomu (ceny wzrosły). To reakcja na wtorkową obniżkę stóp procentowych.