Przedstawiciele polskich banków o propozycji KE ułatwień fuzji w sektorze bankowym

Przedstawiciele instytucji reprezentujących banki w Polsce w rozmowach z PAP z dystansem odnieśli się do czwartkowej inicjatywy Komisji Europejskiej, która chce ułatwić międzynarodowe fuzje w sektorze bankowym.

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek szerokie konsultacje w sprawie przepisów, które umożliwiają krajowym nadzorom bankowym blokowanie fuzji.

Jak powiedział w piątek PAP dyrektor Związku Banków Polskich (reprezentującego banki komercyjne) Mariusz Zygierewicz, utrudnień i barier w sektorze bankowym jest sporo i zmiany są potrzebne.

Według niego, szanse na sukces akcji KE, czyli przeprowadzenie znaczących zmian są jednak niewielkie. „Ta inicjatywa pojawia się rok po roku. Biorąc pod uwagę, że fala protekcjonizmu w różnych państwach rośnie, myślę, że klimat dla tych zmian jest jeszcze gorszy niż parę lat temu” – ocenił.

Zdaniem Zygierewicza, to kraje „starej” Unii są bardziej niechętne ułatwieniom w fuzjach i przejęciach w sektorze bankowym, niż nowi członkowie.

Z tą opinią zgodził się również prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych (KZBS) Eugeniusz Laszkiewicz. Dodał jednak, że pewna rezerwa i ostrożność państw dawnej Piętnastki wynika z ich wieloletnich doświadczeń. „My po prostu mamy mniej doświadczeń. Oni mają więcej praktycznych spostrzeżeń zbieranych przez lata” – powiedział w rozmowie z PAP.

Pytany o propozycje KE ułatwień dla międzynarodowych fuzji w sektorze bankowym odparł, że KZBS jest „organizacją instytucji finansowych, które są czysto polskie” i interesuje je „ochrona tego interesu”, a umacnianie się obcego kapitału na polskim rynku zagrozi pozycji banków spółdzielczych.

Dopytywany, czy w związku z tym jest za pewnymi ograniczeniami w przeprowadzaniu międzynarodowych fuzji w sektorze bankowym, Laszkiewicz odparł: „Na pewno nie powinien to być proces mechaniczny. (…) Zawsze w danym kraju powinno się przede wszystkim zaczynać od interesu narodowego. Na pierwszym miejscu interes narodowy, następnie zgodność tego interesu z przepisami unijnymi”.

Wątpliwości KE dotyczą przede wszystkim stosowania art. 16 dyrektywy bankowej 2000/12/CE. Zezwala on władzom krajowym na blokowanie fuzji albo przejęcia, „jeśli mając na uwadze potrzebę zapewnienia należytego i ostrożnego zarządzania instytucją kredytową, nie są one przekonane co do odpowiedniego charakteru” inwestora.

KE pyta wszystkie zainteresowane podmioty, jak poprawić unijne przepisy i lepiej zapewnić ich wykonywanie na całym unijnym rynku. Na podstawie odpowiedzi, które można składać do 19 kwietnia, KE do lata sporządzi raport, a potem zaproponuje zmiany legislacyjne.

Ankieta dostępna jest pod adresem: http://europa.eu.int/comm/internal_market/finances/cross-

PAP